W grudniu ubiegłego roku na bogatyńskim "Zalewie" postawiono tablice informacyjne dotyczące m.in. historii powstania tego miejsca. Upamiętniono również byłego dyrektora elektrowni Eugeniusza Mroza.
Jedna tablica powstała, a inna pamiątkowa z kamienia "zniknęła", fot. bogatynia.info.pl
Tablice stanęły w połowie grudnia ubiegłego roku. Za ich postawienie odpowiedzialne było Gminne Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Bogatyni. - Dziękujemy bardzo dzieciom oraz pracownikom Szkoły Podstawowej nr 3 za przygotowanie treści tablic edukacyjnych, które z pomocą Urzędu Miasta i Gminy Bogatynia udało się postawić na terenie Zalewu w Bogatyni! - poinformowało GPO w mediach społecznościowych. Tablice przedstawiają informacje na temat historii Zalewu, zwierząt zamieszkujących wody Zalewu, a także instrukcję segregacji odpadów i karmienia kaczek.
"Wejściowa" tablica przywołuje historię powstania obiektu, którą cytujemy poniżej.
W roku 1968 we wschodniej części miasta wśród zieleni rozpoczęto budowę zbiornika wodnego. Miejsce wybrano ze względu na naturalnie obniżony teren. Zalew, jako miejsce rekreacji został utworzony w 1972 roku z inicjatywy ówczesnego Dyrektora Naczelnego Elektrowni Turów Eugeniusza Mroza. Mgr inż. Eugeniusz Mróz był Dyrektorem Elektrowni Turów w latach 1966-1976. Urodził się 09 kwietnia 1927 r. w Męcince, zginął w wypadku samochodowym w 1977 roku na autostradzie A4, koło Jawora. Pokochał z całego serca Ziemię Bogatyńską, Elektrownię, a przede wszystkim ludzi tu mieszkających.
Zawsze najważniejszy był dla niego człowiek. Dlatego też pracownicy z wielkim zapałem w czynie społecznym tworzyli to piękne miejsce. Wybudowali podziemną pompownię wody do wodotrysku fontanny. Z płyty powstała scena amfiteatru. Przepięknie i majestatycznie wykonane pomieszczenie na aparaturę nagłośnienia, zabudowane zostało jako altana. Obiekt ten nawiązywał do stylistyki pałacowej. Fontanna, kamienne lwy, schody wejściowe zamieszczone przy stawie dla wędkarzy, zostały przetransportowane z pałacu w Rybarzowicach. Pałac ten w tym czasie był rozbierany przez kopalnię z terenu odkrywki.
Zrekonstruowane elementy bajecznie wtapiały się w całe założenie obszaru. Budową zalewu kierował Cyprian Drzymała. Projekt opracował Główny Specjalista w elektrowni inż. arch. Wiesław Richter. Od 2008 roku właścicielem zalewu jest gmina
Bogatynia.