W tym roku kamery zostaną zainstalowane na trzech przejściach granicznych z Polską. Co potrafi system, kto w jaki sposób przetwarza dane i jaki sukces odniósł w nim Görlitz? 

W walce z przestępczością transgraniczną trzy lokalizacje na żytawskiej granicy z Polską będą objęte monitoringiem wideo. Oprócz dobrze znanych Chopinstrasse i Friedensstrasse jest to również B178 (drogą z Sieniawkę przez rondo do Żytawy i dalej w stronę Loebau). Budowa technologii kamer planowana jest na ten rok. W związku z tym prace rozpoczną się od podłączenia do sieci światłowodowej i elektrycznej, co zaplanowano na połowę marca - informuje Gazeta Saksońska (saechsische.de). „Wraz z końcem okresu bezmrozowego” – mówi Gazecie Tina Völzke z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Wolnego Państwa. Już złożono zamówienia na układy optyczne, obudowę kolumny i projekt oprogramowania. Kolumny z kamerami mają zostać oddane do użytku w grudniu 2023 r., a związany z nimi tzw. system identyfikacji personalnej (Peris) wiosną przyszłego roku. Jest to pakiet oprogramowania opracowany specjalnie dla saksońskiej policji. Pozwala to na korzystanie z systemu w sposób przyjazny dla personelu, a jednocześnie zgodny z przepisami o ochronie danych osobowych – informuje rzeczniczka resortu. Unikalną zaletą jest połączenie optyki o wysokiej rozdzielczości (4K) i dużej intensywności z pulsującym oświetleniem laserowym. Ta ostatnia jest niewidoczna dla ludzkiego oka i bezpieczna dla siatkówki, jak twierdzi Tina Völzke. W ten sposób Peris dostarcza wideoklipy pojazdów, ich kierowców, pasażerów i tablice rejestracyjne w każdych warunkach pogodowych, w dzień i w nocy, niezależnie od prędkości. „Bez widocznej ingerencji w ruch” – powiedziała rzeczniczka Gazecie Saksońskiej.

Dane są przechowywane przez 96 godzin i automatycznie usuwane najpóźniej po upływie tego okresu. Ocena jest przeprowadzana codziennie przez Soko Argus z wydziału policji w Görlitz. „Dostęp do danych mają tylko wybrani i specjalnie przeszkoleni funkcjonariusze tej jednostki dochodzeniowo-śledczej” – mówi Tina Völzke. Budowę poprzedziła decyzja saksońskiego podwójnego budżetu z grudnia ubiegłego roku, który przewiduje inwestycję za 2,5 mln euro na okres do 2026 roku. „Wyniki zrealizowanych kontraktów serwisowych i konserwacyjnych” – powiedziała rzeczniczka.

Peris działa na starówce Görlitz od listopada 2019 r. w celach prewencyjnych i ścigania karnego w ramach dochodzeń - i z sukcesem. „Szczególnie w obszarze przestępstw przeciwko mieniu liczby te mogłyby zostać trwale zmniejszone, a wskaźnik wyjaśniania znacznie wzrósł” – informuje rzeczniczka. W przypadku wielu przestępstw Peris byłby pierwszym, który wygenerowałby użyteczne wskazówki i metody dochodzeniowe.

Burmistrz Zittau Thomas Zenker również wezwał do monitoringu wideo w swoim mieście. Powodem tego była duża liczba przestępstw przeciwko mieniu. Ze względu na rosnącą liczbę w Zittau podejrzewał nawet, że użycie kamer w Görlitz spowoduje przesunięcie przestępczości. Ale ministerstwo nie ma takiej wiedzy, jak informuje Tina Völzke.

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.