- tekst sponsorowany -

Pojęcia „przegląd samochodu” i „badania techniczne” bardzo często są stosowane zamiennie. Wykorzystuje się je do określenia obowiązkowej kontroli, której pojazdy muszą być poddawane, by legalnie poruszać się po drogach. W rzeczywistości jednak każda z nazw dotyczy zupełnie innej procedury. Dowiedz się, czym się od siebie różnią.

Grafika: freepik.com

Najważniejsze różnice między przeglądem a badaniem technicznym

Jeśli jesteś właścicielem samochodu, to Twoje auto musi przechodzić regularne badania techniczne. To właśnie tym, że są obligatoryjne, różnią się od przeglądu. Jest on bowiem dobrowolny, dlatego to od Ciebie zależy, czy się na niego zdecydujesz.

Charakterystyczne dla obowiązkowych badań technicznych jest także to, że:

· są one regulowane przepisami prawa,

· ich niewykonanie skutkuje karą finansową oraz utratą dowodu rejestracyjnego,

· przeprowadza się je co najmniej raz w roku w okręgowych i podstawowych stacjach kontroli pojazdów,

· ich celem jest dopuszczenie auta do ruchu,

· ich cena jest ustalana odgórnie i wynosi 99 zł w przypadku samochodów osobowych (162 zł w przypadku aut z LPG).

Przegląd techniczny przeprowadza się natomiast głównie w celu zachowania gwarancji producenta. Jeśli nie zostanie on wykonany we wskazanym terminie, może to skutkować jej utratą. Przegląd przeprowadzają Autoryzowane Stacje Obsługi. Jego cena jest ustalana indywidualnie przez ASO.

Więcej ciekawych informacji na temat przeglądu i badania technicznego znajdziesz pod adresem https://rankomat.pl/samochod/przeglad-samochodu.

Jak powinno przebiegać badanie techniczne?

Wraz z początkiem 2023 roku wprowadzono kilka zmian dotyczących przeprowadzania badania technicznego pojazdów. Od tej pory diagnosta jest zobowiązany do wykonania dokumentacji fotograficznej. Musi również uwiecznić na zdjęciu stan licznika. Ma to na celu zapobieganie próbom modyfikacji wskaźnika przejechanych kilometrów.

Wprowadzone zmiany pozwalają także wydłużyć ważność badań. Właściciel pojazdu może zgłosić się na nie na 30 dni przed wskazanym terminem. Wówczas będą one ważne aż 13 miesięcy. W praktyce oznacza to, że nie musisz zostawiać wizyty u diagnosty na ostatnią chwilę, aby badania były aktualne jak najdłużej.

Jeśli jednak zgłosisz się na badania zbyt późno, po upływie 30 dni od wskazanego terminu, to zapłacisz podwójną stawkę za ich przeprowadzenie.

Podczas badania technicznego jest sprawdzany ogólny stan techniczny samochodu i wszystkich jego podzespołów. Przebiega to w określonej kolejności.

1. Diagnosta weryfikuje zgodność numeru VIN z informacjami zawartymi w dowodzie rejestracyjnym.

2. Następnie sprawdzane jest dodatkowe wyposażenie, co jest niezbędne w przypadku aut z instalacją LPG lub CNG.

3. Na końcu są przeprowadzane szczegółowe oględziny podzespołów oraz układów znajdujących się w samochodzie.

Jeśli podczas badania technicznego diagnosta wykryje drobną usterkę, to właściciel pojazdu zostaje zobowiązany do jej usunięcia, ale może to zrobić nieco później. Natomiast w przypadku stwierdzenia awarii, która stwarza poważne zagrożenie, dowód rejestracyjny zostaje zatrzymany. Właściciel auta musi ją usunąć i ponownie podejść do badania technicznego. Jeśli mankament został zniwelowany, to odzyskuje dokument.

- tekst sponsorowany -

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.