Pod koniec ubiegłego tygodnia w internecie upubliczniono zdjęcia i filmy z "przestrzeni publicznej" wokół targowiska miejskiego. Wszechobecne śmieci zostały już posprzątane. 

Zdjęcie archiwalne, fot. bogatynia.info.pl

Elżbieta Lech-Gotthardt ze Stowarzyszenia Dom Kołodzieja zamieściła w mediach społecznościowych zdjęcia i filmy z bogatyńskiego targowiska. Obrazy prezentują wszechobecne śmieci i porozrzucane przedmioty. Teren został już wysprzątany, ale wywołał dyskusję na temat czystości przestrzeni publicznej w naszym mieście.

Do tematu odniosło się Gminne Przedsiębiorstwo Oczyszczania. "Odpady z dzikiego wysypiska znajdującego się na terenie targowiska miejskiego to przede wszystkim gruz oraz rozebrany sprzęt elektryczny, który został pozbawiony wnętrzności. Odpady w ilości widocznej na zdjęciach nie zostały tam wyrzucone przez jedną osobę, tylko musiały zostać przywiezione samochodem i wysypane. Dzikie wysypiska nie tworzą się z powodu opóźnień w wywozach odpadów komunalnych tylko ze złych nawyków mieszkańców, którzy nie szanują przestrzeni publicznej i środowiska. Odpady tego typu odbierane są w systemie akcyjnym zgodnie z harmonogramem z miejsc wytwarzania odpadu, czyli z gospodarstw domowych lub na indywidualne zlecenie. Tutaj ewidentnie wytwórcy odpadów nie chciało się czekać na wyznaczony termin, a na PSZOK uznał że jest za daleko lub chciał zaoszczędzić i nie płacić za odbiór i wysypał wszystko w miejscu publicznym" - napisała w komunikacie firma GPO.

"W takiej sytuacji koszty usunięcia dzikiego wysypiska pokryją wszyscy mieszkańcy, a gdyby znaleźć sprawcę wówczas koszty pokryłby tylko on. Usuwanie dzikich wysypisk realizowane jest z funduszy pochodzących z opłat wnoszonych przez mieszkańców za gospodarowania odpadami komunalnymi. W sytuacji kiedy w ciągu roku będzie trzeba usunąć wiele takich odpadów i środki z opłat zostaną wyczerpane, koszty będzie trzeba pokryć z budżetu gminy, który miał być przeznaczony na inne cele np. modernizacja placów zabaw czy remonty dróg w naszej gminie. W tym przypadku koszt likwidacji dzikiego wysypiska wynosi ok. 1580 zł – za to zapłacimy MY mieszkańcy gminy Bogatynia! Nie pozostawajmy bierni na takie zachowania i jeśli widzimy osoby, które wysypują odpady w miejscach do tego nie przeznaczonych REAGUJMY! Na przedstawionych zdjęciach widać jakie to są odpady oraz w jakiej ilości!" - apeluje GPO. 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.