1 marca w Bogatyni odbyły się gminne uroczystości upamiętniające żołnierzy antykomunistycznego podziemia działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zainaugurowane zostały Mszą świętą odprawioną w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w intencji Ojczyzny i żołnierzy poległych w jej obronie. Uroczystą eucharystię rozpoczęło wprowadzenie do kościoła, przy akompaniamencie Zakładowej Orkiestry Dętej Kopalni Węgla Brunatnego „Turów”, pocztów sztandarowych szkół, zakładowych organizacji związkowych, służb mundurowych, Sybiraków oraz Kombatantów. W swoim kazaniu ks. dziekan Ryszard Trzósło przypomniał historię polskich bohaterów, ich męstwo i miłość do Ojczyzny, podkreślając, że w obliczu wciąż trwającej wojny na Ukrainie, okrucieństwa i prześladowań, losy żołnierzy wyklętych są niezwykle ważną nauką patriotyzmu i wiary.

Kolejna część gminnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyła się w Bogatyńskim Ośrodku Kultury, gdzie zebrani wysłuchali prelekcji ks. Marcina Werczyńskiego z Archidiecezji Wrocławskiej na temat rotmistrza Witolda Pileckiego oraz obejrzeli spektakl „Pokonać Piekło” w wykonaniu Teatru Nie Teraz z Tarnowa. Bardzo ciekawa i charyzmatyczna opowieść o życiu i postawie rotmistrza Pileckiego, a także przesłanie Teatru Nie Teraz były okazją do przypomnienia wszystkim obecnym na sali widowiskowej BOK-u o najistotniejszych wartościach definiujących polskość – wierze i patriotyzmie. Pełen refleksji, symboliki i ducha patriotyzmu spektakl skłonił widzów do zadumy, dopełniając wczorajsze uroczystości.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Marzena Machałek oraz Senator Rzeczypospolitej Polskiej Rafał Ślusarz. W imieniu wiceminister list okolicznościowy odczytał Burmistrz Miasta i Gminy Wojciech Dobrołowicz.

W gminnych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczestniczyli: Zastępca Burmistrza ds. Społecznych Aleksandra Ratajczak, Sekretarz Gminy Bogatynia Łukasz Roszkowski, Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Kubica, Prezes Koła Związku Sybiraków w Bogatyni Krystyna Burdziak, Przewodniczący Miejsko-Gminnego Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Stanisław Jarosz, dyrektorzy placówek oświatowych, jednostek podległych, przedstawiciele organizacji związkowych kopalni i elektrowni „Turów”, służb mundurowych, organizacji i stowarzyszeń pozarządowych działających na terenie gminy Bogatynia, harcerze z bogatyńskiej 15 Wodnej Drużyny Harcerskiej „Róża wiatrów”, młodzież z bogatyńskich szkół, mieszkańcy Bogatyni.

Do 5 marca, w holu Bogatyńskiego Ośrodka Kultury, można obejrzeć, przygotowaną we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, wystawę „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944-1963”, do której obejrzenia gorąco zachęcamy.

źródło, foto: UMiG Bogatynia

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.