W związku z dużą ilością pytań odnośnie wprowadzonych z dniem 1 lipca 2023 roku cen i stawek opłat za ciepło prosimy zapoznać się z załączonym pismem - informuje Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Treść wiadomości poniżej.

Ostatnia podwyżka cen energii cieplnej spowodowana jest głównie wzrostem ceny zakupu energii cieplnej u naszego jedynego dostawcy jakim jest PGE GiEK S.A. Elektrownia Turów. Wytwórca ciepła zgodnie z prawem przedstawia do zatwierdzenia taryfę do URE w której przedstawia faktyczne koszty wytworzenia energii (w naszym wypadku energii cieplnej).

1 stycznia 2005 r. Unia Europejska wprowadziła unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) dla elektrowni i kilku gałęzi przemysłu.

EU – ETS: w skrócie jak działa?

Celem działania unijnego ETS jest doprowadzenie do redukcji emisji gazów cieplarnianych, poprzez uwzględnienie kosztu emisji CO2 w produkcji energii i wyrobów przemysłowych. Ma to sprawić, że wysokoemisyjna działalność stanie się droższa niż w przypadku wykorzystania w niej czystych alternatyw.

Ciepłownictwo oraz przemysł i lotnictwo narażone na tzw. ucieczkę emisji otrzymują część uprawnień za darmo.

Ponieważ system ETS ma przede wszystkim prowadzić do ograniczenia emisji CO2 do atmosfery, pula dostępnych na rynku uprawnień z roku na rok maleje, zgodnie z celami redukcyjnymi UE. Ograniczona podaż podnosi ceny uprawnień.

Energia cieplna, którą Państwu dostarczamy pochodzi ze źródeł konwencjonalnych, cena emisji CO2, zgodnie z polityką klimatyczną UE, będzie z roku na rok stanowiła większą część składową ceny energii wyprodukowanej w Elektrowni Turów i dostarczanej za pośrednictwem PEC S.A. odbiorcom końcowym.

W związku z powyższym, zarówno URE, Elektrownia Turów jak i PEC S.A., nie mają wpływu na kształtowanie się cen energii cieplnej wyprodukowanej w elektrowni konwencjonalnej z węgla brunatnego.

Zgodnie z obowiązującym prawem, w tym KSH (Kodeks Spółek Handlowych):

- Elektrownia Turów, nie może sprzedawać energii poniżej kosztów wytwarzania,

- PEC S.A., nie może sprzedawać energii cieplnej poniżej kosztów zakupu i dystrybucji,

- URE, nie może zatwierdzić taryfy dla ciepła na szkodę zarówno Klienta końcowego jak i wytwórcy oraz dostawcy energii.

Prosimy zapoznać się z załączonym pismem: Informacja dla Odbiorców.

Źródło: PEC

 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.