Współpraca z Krajem Libereckim wkracza na nowe tory - informuje Miasto Zawidów. Testowy skład czeskich kolei już przejechał. Czy to szansa komunikacyjna również dla Bogatyni?

Zgorzelec Miasto, fot. archiwum bogatynia.info.pl

- (...) 8 lutego br., na stację kolejową w Zawidowie wjechał szynobus České dráhy. To wydarzenie miało charakter testowy. Przyjazd pociągu nie był jednak dziełem przypadku, lecz rezultatem wcześniejszych rozmów między stroną polską, a czeską, reprezentowaną przez Hejtmana Kraju Libereckiego - informuje Miasto Zawidów w mediach społecznościowych.

W komunikacie możemy przeczytać, że w styczniu ubiegłego roku doszło do ważnego spotkania włodarzy przygranicznych gmin z Martinem Putą, Hejtmanem Kraju Libereckiego oraz Ambasadorem RP w Pradze. Jednym z tematów rozmów było utworzenie międzynarodowego połączenia kolejowego.

- Inicjatywa realizacji połączenia z Zawidowem wypłynęła od Hejtmana Kraju Libereckiego, a Burmistrz Robert Łężny podkreślał, że to działanie ma większy sens w przypadku utworzenia połączenia Liberec-Zgorzelec przez Zawidów. Po uzyskaniu wszystkich uzgodnień możliwe będzie uruchomienie na początek pociągu do stacji w Zawidowie - informuje Miasto Zawidów.

- W ocenie Związku Gmin Ziemi Zgorzeleckiej jeszcze lepszym krokiem byłoby rozwinięcie tego połączenia do Zgorzelca i dalej do Görlitz, ponieważ dopiero wtedy przyniesie ono korzyści dla wszystkich mieszkańców powiatu zgorzeleckiego. W tym celu gmina Zawidów przygotowała petycję do Marszałka Województwa Dolnośląskiego, którą podpisali członkowie Związku, Hejtman Martina Puta oraz Starosta Powiatu Zgorzeleckiego - możemy przeczytać w komunikacie.

Petycja została osobiście przekazana Cezary Przybylski - Marszałek Województwa Dolnośląskiego przez Burmistrza Roberta Łężnego i Burmistrz Zgorzelca - Rafał Gronicz. Interesariusze oczekują na odpowiedź.

Na podstawie: Miasto Zawidów 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.