Zadrzechnia fioletowa, bo tak brzmi fachowa nazwa widywana jest w Bogatyni. To gatunek, który uznano za wymarły. 

Czarna pszczoła sfotografowana w Bogatyni, fot. C. Rodzik

Zadrzechnia widziana była (i sfotografowana) w okolicy Guślarza, niedaleko Jasnej Góry. Jak informują nasi czytelnicy błonkówka widywana jest często w Bogatyni (na zdjęciu owad sfotografowany w Bogatyni).

W Polsce w latach 1868–1935 gatunek ten został wykazany z ośmiu stanowisk, a w późniejszej części XX wieku już nienotowany. W związku z tym na Czerwonej liście zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce z 2002 roku został umieszczony jako wymarły, a w Polskiej czerwonej księdze zwierząt jako prawdopodobnie wymarły. Jako prawdopodobne przyczyny jego zaniku w kraju wymieniono niedostatek próchniejących starych drzew i kurczenie się terenów stepowych. W 2005 roku gatunek ten ponownie został znaleziony w Polsce. W sumie w latach 2005–2016 odnaleziono go na 6 stanowiskach: w Poleskim Parku Narodowym, Bieszczadach Zachodnich, Wrocławiu, Oławie, Miechowie i Włoszczowie[4]. W latach 2004–2014 objęty był w Polsce ścisłą ochroną gatunkową, a od 2014 objęty jest częściową ochroną gatunkową. Dla skutecznej ochrony gatunek ten wymaga zachowania starodrzewów, zwłaszcza drzew suchych. 

Jak wspierać ochronę czarnych pszczół możemy przeczytać w artykule Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska: Czarna pszczoła. Jak skutecznie wspierać jej ochronę?.

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.