Rozpoczyna się budowa obiektu badawczego Fraunhofer IEG w Zittau.
Graf. na podstawie Miasto Zittau/zittau.eu
Nowy obiekt testowy powstaje na terenie miejskiego zakładu użyteczności publicznej. Możesz zobaczyć cyfrowy szkic systemu.
Branża zrównoważonej energii czeka na zielony wodór. Oprócz importu potrzebujemy również wydajnych, opłacalnych domowych elektrolizerów, które produkują wodór z ekologicznej energii elektrycznej i oszczędnie wykorzystują powstający w wyniku ubocznych tlen i ciepło. Nowy obiekt testowy "LA-SeVe” w Zittau, który powstaje w ramach projektu „IntegrH2ate”, chciałby pokazać, jak to osiągnąć. Miasto wydało już pozwolenia na budowę. Zakończenie zaplanowano na początek 2025 roku.
„Cieszymy się, że tym kamieniem milowym możemy przyczynić się do zmian strukturalnych na Łużycach” – wyjaśnia Mario Ragwitz, szef Fraunhofer IEG. »Dziękujemy zespołowi projektowemu, miastu i przedsiębiorstwu użyteczności publicznej, które łączą siły i wnoszą na Łużyce najnowocześniejsze badania, za którymi pójdą innowacje i wartość dodana.«
„Współpraca pomiędzy Stadtwerke Zittau i Fraunhofer IEG sprawia, że Zittau jest miejscem badań stosowanych, które może generować odkrycia i wiedzę specjalistyczną na temat transformacji energetycznej na Łużycach i poza nią” – mówi burmistrz Thomas Zenker. „W ten sposób Fraunhofer IEG uzupełnia się i wspaniale łączy z innymi innowacyjnymi graczami w naszym naukowym mieście Zittau”.
„To dobra wiadomość dla projektu „IntegrH2ate” i projektu wiodącego „H2Giga” – dodaje Thomas Emmert z Linde AG, ogólny koordynator projektu „IntegrH2ate”. »Udowodnimy w ten sposób, że ekstrakcja i efektywne wykorzystanie ciepła produktu elektrolizy poprawia efektywność ekonomiczną elektrolizy. W perspektywie średnioterminowej będzie to sprzyjać realizacji projektów elektrolizy z łączeniem sektorów i wspierać rozwój gospodarki wodorowej.
Projekt „IntegrH2te” bada sprzężenie pomiędzy elektrolizą PEM, pompami ciepła i sieciami ciepłowniczymi.
Ciepło odpadowe powstałe w wyniku elektrolizy ma zostać uzdatnione przez pompę ciepła, aby mogło służyć jako ciepłownictwo w miejskiej sieci wodociągowej. Tlen z elektrolizy jest również poszukiwanym towarem handlowym, jeśli jest wystarczająco czysty. Zatwierdzone obecnie stanowisko testowe służy przede wszystkim optymalizacji działania innowacyjnej koncepcji systemu oraz efektywnemu połączeniu elektrolizerów i pomp ciepła z zasilaniem elektrycznym, cieplnym lub wodorowym. W zależności od tego, czy skupiamy się na wykorzystaniu zielonych nadwyżek energii elektrycznej, oszczędzaniu paliw kopalnych czy optymalnej produkcji wodoru, zmienia się tryb pracy i parametry pracy. Zespół projektowy testuje teraz w praktyce koncepcje opracowane w ciągu ostatnich kilku lat w zakładzie w Zittau.
„Dzięki naszym obiektom testowym tworzymy infrastrukturę do testowania i kwalifikowania procesów związanych z branżą” – mówi Clemens Schneider, kierownik projektu w Fraunhofer IEG. »Chcemy przetestować w skali pilotażowej, w jaki sposób można optymalnie przetwarzać ciepło i tlen, produkty uboczne powstające w procesie elektrolizy, w trybie dynamicznym. Ponadto obiekt testowy stanowi platformę do testowania i kwalifikowania procesów branżowych dla przyszłych producentów i operatorów, takich jak metanizacja dwutlenku węgla, zamknięte obiegi węglowe, testy sprężarek tlenu i wodoru oraz palników wodorowych i inne składniki do wykorzystania produktów głównych i ubocznych elektrolizy PEM. « Membrany do wymiany protonów lub membrany polimerowo-elektrolitowe, w skrócie PEM, służą do oddzielania dwóch elektrod podczas elektrolizy i umożliwiają jedynie przejście produktów reakcji w ukierunkowany sposób . Elektrolizery PEM mają dobrą zdolność do częściowego obciążenia i dobrą wydajność. Są niewrażliwe na zmiany obciążenia. Pod tym względem szczególnie nadają się do produkcji wodoru z wykorzystaniem energii elektrycznej z lotnych źródeł odnawialnych.
„Laboratorium do sektorowego wykorzystania produktów elektrolizy PEM” (LA-SeVe) zostanie wybudowane na terenie Stadtwerke Zittau jako inwestycja o wartości 2,7 miliona euro. Elektrolizer znajduje się w pomieszczeniu kontenerowym o długości około 12 metrów i szerokości 2,5 metra i jest zasilany energią elektryczną za pośrednictwem nowej stacji transformatorowej. Pompa ciepła o maksymalnej mocy 105 kW (cieplna) wraz z zasobnikiem buforowym, pompami i technologią sterowania zajmuje powierzchnię 5 na 5 metrów w istniejącej hali i jest podłączona do elektrolizera poprzez obieg wody. Ciepło odpadowe z prac badawczych elektrolizera przechodzi przez pompę ciepła do miejskiej sieci ciepłowniczej.
Fraunhofer IEG w Zittau
W zakładzie w Zittau Fraunhofer IEG prowadzi konkretne, zorientowane na zastosowanie badania, koncentrując się na regionalnym przemyśle i komunalnym zaopatrzeniu w ciepło. Koncentrujemy się na technologiach efektywnej konwersji różnych form energii, takich jak energia elektryczna i ciepło. „Analizujemy również procesy przemysłowe i środowiskowe źródła ciepła oraz projektujemy rozwiązania w celu modernizacji i integracji niewykorzystanego potencjału cieplnego z całym procesem” – dodaje Schneider, który również kieruje oddziałem Fraunhofer IEG w Zittau. Innowacje mają pokazać, jaką rolę odgrywają odnawialne źródła ciepła w przyszłościowych sieciach ciepłowniczych dla gospodarstw domowych, przedsiębiorstw i przemysłu. Pojawiają się metody efektywnego łączenia sektorów energii elektrycznej, gazu i ciepła, na przykład poprzez odpowiednie wykorzystanie produktów powstałych w wyniku elektrolizy lub poprzez międzysektorowe scenariusze wykorzystania elektrolizerów w centralnych i zdecentralizowanych zakładach i systemach.
Projekt IntegrH2ate stanowi część projektu dotyczącego ołowiu wodorowego H2giga i dotyczy efektywnego wykorzystania ciepła i tlenu, produktów ubocznych elektrolizy PEM. Partnerami konsorcjum w projekcie IntegrH2ate są Linde GmbH i Fraunhofer IEG z siedzibą w Zittau. Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych (BMBF) finansuje projekt kwotą około 19 milionów euro, a IEG otrzymuje dofinansowanie w wysokości około 4,2 miliona euro.
Źródło: mat. pras. Miasto Zittau