Jak przypomina Elżbieta Lech-Gotthardt: Dzień Otwartych Domów Przysłupowych już jutro odsłoni swoje skarby, w tym nowoczesną interpretację tradycji - nowy dom w Wyszkowie.
Dom w budowie, poniżej efekt projektowy, fot. E. Lech-Gotthardt/Facebook.com
Elżbieta Lech-Gotthardt, propagatorka dziedzictwa architektury regionalnej ze Stowarzyszenia DOM KOŁODZIEJA, informuje o nadchodzącej, wyjątkowej okazji do zgłębienia uroków Krainy Domów Przysłupowych. Już jutro, w niedzielę 25 maja 2025 roku, w godzinach od 12:00 do 18:00, odbędzie się kolejna edycja Dnia Otwartych Domów Przysłupowych. To coroczne wydarzenie przyciąga miłośników tradycyjnego budownictwa, pragnących z bliska przyjrzeć się zarówno historycznym, jak i nowym obiektom.
Wśród tegorocznych zgłoszeń (numer 38) Elżbieta Lech-Gotthardt szczególnie zwraca uwagę na nowy dom w Wyszkowie 48A, w gminie Bogatynia, należący do Karoliny Łabędź. Jak podkreśla, jest to "nowy dom typu modern, nawiązujący do najbardziej charakterystycznych cech domu przysłupowego". Budynek, obecnie w trakcie prac budowlanych, stanowi fascynujący przykład na to, jak współczesne budownictwo może czerpać inspirację z lokalnej tradycji. Elżbieta Lech-Gotthardt często zaznacza, że domy przysłupowe są nie tylko reliktem przeszłości, który pięknie wygląda na zdjęciach, ale również, że można w nich współcześnie mieszkać. Często są to domy modernizowane, dostosowywane do obecnych standardów i w taki sposób użytkowane.
Realizacja domu w Wyszkowie, jak informuje Lech-Gotthardt, powstała dzięki projektowi pn. „Architektura Regionalna Krainy Domów Przysłupowych”. To cenne przedsięwzięcie zrealizowane zostało w ramach programu Europejskiej Współpracy Terytorialnej Polska-Saksonia (2007-2013), co świadczy o znaczeniu ochrony tego typu dziedzictwa. Projekt budowlany nowoczesnego domu przysłupowego został pozyskany od Stowarzyszenia DOM KOŁODZIEJA. Autorem jest Olgierd Poniźnik.
Stowarzyszenie DOM KOŁODZIEJA aktywnie działa na rzecz udostępniania projektów nowych domów przysłupowych. Dzięki temu osoby prywatne mogą pozyskać dokumentację, która pozwoli im wznieść budynek łączący tradycyjną estetykę z nowoczesnymi rozwiązaniami funkcjonalnymi i technologicznymi, wpisujący się harmonijnie w krajobraz regionu.
Juz informowaliśmy o pozytywnych przykładach adaptacji stylu przysłupowego w obiektach użyteczności publicznej. Niedawno w Bratkowie powstała nowa świetlica wiejska, której architektura nawiązuje właśnie do tradycji domów przysłupowych. Jest to dowód na to, że regionalne wzorce budownictwa mogą z powodzeniem służyć współczesnym potrzebom społeczności, stając się jednocześnie wizytówką okolicy.
Zbliżający się Dzień Otwartych Domów Przysłupowych to nie tylko okazja do zwiedzania, ale także do refleksji nad wartością lokalnego dziedzictwa i możliwościami jego twórczego kontynuowania.
O uroczystych obchodach Dnia Otwartego Domów Przysłupowych przeczytacie tu: Drewno, szachulec i otwarte drzwi. Bogatynia ponownie stanie się stolicą.