Przygotowania do Odysei trwają już 11 miesiąc, fot. Michał Panacheda23 lutego br. we Wrocławiu odbyły się Eliminacje Regionalne 22. Ogólnopolskiego Konkursu Odysei Umysłu – pierwszy etap międzynarodowego konkursu twórczego rozwiązywania problemów Odyssey of the Mind. Wśród 86 drużyn z województwa dolnośląskiego i opolskiego wystąpili bogatynianie

Rozwiązali zadanie spontaniczne, a następnie zaprezentowali się w problemie długoterminowym „E-mailowe impresje”.  Wywalczyli I miejsce, które jest przepustką do etapu ogólnopolskiego. Finał odbędzie się w dniach 22-24 marca br. w Gdańsku.

Celem Odysei Umysłu jest rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy młody człowiek. Odyseja uczy kreatywnego i krytycznego myślenia, angażując grupy uczestników w proces twórczego rozwiązywania problemów rozbieżnych – czyli takich, które rozwiązać można na wiele sposobów.

Drużyna wystąpiła w składzie: Patrycja Tokarczyk, Łukasz Ziaja, Michał Panacheda, Michał Nowosad, Michał Onyszko, Mateusz Wyzga, Adam Olejniczak, trenowana przez Patrycję Goc oraz Stanisława Kamykowskiego. Członkowie drużyny reprezentują wrocławskie uczelnie: Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Lądowych, Akademię Wychowania Fizycznego oraz Politechnikę Wrocławską, a startują w konkursie pod egidą Instytutu Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Przygotowania do Odysei trwają już 11 miesiąc. Drużyna w tym czasie zmieniała swój skład personalny, aż do obecnego, który ukształtował się w listopadzie 2012 roku. Od tego czasu realizowali wybrany przez siebie problem „E-mailowe impresje”. Napisali scenariusz, w którym występuje Kapitan Recykling oraz Mariolka. Nasza dama wyrzuca niepotrzebne śmieci do kosza, a Kapitan uświadamia ją, w jaki sposób powinna segregować odpady. Trzy wybrane rzeczy, które wyrzuca Mariolka, można ponownie przetworzyć. Przechodzą one przez specjalnie skonstruowaną maszynę i trafiają po kolei do trzech niekonwencjonalnych światów, gdzie ponownie zostały użyte. W ten sposób np. niepotrzebna konserwa ponownie trafia do sklepu, a zapis nutowy do ulicznego grajka. Zaśpiewaliśmy kilka, odpowiednio przerobionych tekstów piosenek, aby uatrakcyjnić całość przedstawienia. Kostiumy, rekwizyty czy konstrukcja były wykonane samodzielnie przez członków drużyny, zgodnie z zasadami Odysei, nie przekraczając budżetu - 450 zł . Limit czasu, wniesienie sprzętu na scenę i odegranie przedstawienia wynosił tylko 8 minut.

Dlaczego podjęliście się występu w konkursie Odyseja Umysłu?

Pomysł zrodził się w lutym 2012 roku, gdy część z nas na etapie regionalnym we Wrocławiu była kibicami, inni zakosztowali pracy jako sędziowie i szeryfowie. Od razu poczuliśmy i przesiąkliśmy tą pozytywną energią jaka wytworzyła się podczas konkursu. Wniebowzięci atmosferą postanowiliśmy udać się jako kibice do Gdańska na etap ogólnopolski. Tak zaczęła się nasz przygoda z Odyseją.

Regularne spotkania pozwoliły nam i znajomym spotykać się, konstruktywnie spędzać czas, rozwijać się twórczo. Od listopada 2012 dołączyli do nas trenerzy, którzy usystematyzowali i skonkretyzowali nasze przygotowania do konkursu.

Występ w Odysei Umysłu traktujemy jako zabawę, która pozwala nam się rozwinąć. Jest to pewna odskocznia od codzienności i doskonały pretekst do spotkań grupy przyjaciół.

Jeśli w drużynie jest dobra atmosfera, to z czasem przyjdą dobre wyniki, dlatego liczymy, że nasz występ w Gdańsku będzie na wysokim poziomie i godnie będziemy reprezentować Bogatynię.

Zapraszamy do polubienia i śledzenia naszego fanpage'a na portalu społecznościowych facebook - www.facebook.pl/OdyseuszeBezNazwy. Na bieżąco będziemy zdawać relację z naszych przygotowań oraz udostępniać zdjęcia i filmy video."

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.