Pomoże ten, kto będzie bliżej, fot. archiwum bogatynia.info.pl

Już niedługo niemieckie karetki mogą udzielić pomocy poszkodowanym na terytorium Polski. Tak samo Polacy będą pomagać za zachodnią granicą. Podpisano umowę w tej sprawie

Minister Zdrowia Bartosz Arłukowicz oraz Federalny Minister Zdrowia Daniel Bahr podpisali Umowę ramową między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o współpracy transgranicznej w ratownictwie medycznym.

- Umowa dotyczy obszaru przygranicznego (tj. pasa od 30 do 50 km od granicy w głąb terytorium państwa) trzech województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego oraz dolnośląskiego. Podstawowym celem zawarcia Umowy jest zwiększenie bezpieczeństwa zdrowotnego wszystkich osób, które przebywają na tym obszarze. Zgodnie z umową, współpraca transgraniczna w ratownictwie medycznym będzie polegała na wzajemnym udzielaniu po drugiej stronie granicy czynności ratunkowych przez zespoły ratunkowe Rzeczypospolitej Polskiej albo Republiki Federalnej Niemiec, znajdujące się jak najbliżej miejsca zdarzenia - informuje Jakub Gołąb, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.

Umowa ma charakter ramowy (jest pierwszym i podstawowym dokumentem regulującym kwestie współpracy w ratownictwie medycznym między RP i RFN), a jej ratyfikacja wymaga uchwalenia stosownej ustawy przez Parlament RP.

Umowa zawiera przepisy normujące ogólne zasady realizacji współpracy transgranicznej w ratownictwie medycznym w zakresie.

Szczegółowe warunki i zasady współpracy zostaną zapisane w porozumieniach wykonawczych, które będą zawierane na podstawie Umowy na poziomie regionalnym - przez polskich wojewodów i przedstawicieli niemieckich krajów związkowych.

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.