Zdjęcie archiwalne, fot. UMiG BogatyniaDużo miejsca podczas ostatniej sesji Rady GiM poświęcono dalszemu ciągowi sprawy podwyżek ciepła. Padł również wniosek o obniżenie

W miniony wtorek odbyła się Sesja Rady Gminy i Miasta Bogatynia. Mimo bogatego porządku obrad sesję zdominowała sprawa podwyżek PEC, która pierwotnie nie była ujęta w planie obrad.

Sesję rozpoczęło wystąpienie Biskupa Legnickiego Stefana Cichego, który aktualnie wizytuje naszą gminę. Biskup opowiadał m.in. o swoich doświadczeniach związanych z naszym regionem i o sprawie powodzi sprzed roku. 

Podniosła chwila ze wstępu sesji zakończyła się, gdy pojawił się temat podwyżek cen ciepła. Temat PEC-u traktujemy bardzo poważnie - powiedział burmistrz Grzmielewicz we wstępie wystąpienia dotyczącego tego tematu (sprawę PEC-u i prawdopodobnych podwyżek opisywaliśmy szeroko m.in. w artykule Będzie rezolucja w sprawie podwyżek ciepła). Bezpośrednio po uchwale (rezolucji) burmistrz - jak sam powiedział - skierował pisma do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, URE i samej kopalni. UOKiK na skutek pana pisma burmistrza wszczął postępowanie wyjaśniające czy w temacie ciepła nie nastąpiło naruszenie ustawy ochrony konsumentów. Decyzja o wypowiedzeniu umowy na dostawę ciepła przez PEC dla kopalni może być kwalifikowana jako działanie na szkodę spółki - mówił burmistrz. To prywatna opinia burmistrza i jak mówił na sesji wyraża to w cudzysłowie.

Według słów burmistrza Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej złożyło kolejny wniosek o podwyżkę cen ciepła do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Tym razem cena ma wzrosnąć o ok. 15-16%. Jak twierdził burmistrz na sesji decyzja URE będzie wstrzymana do czasu decyzji Walnego Zgromadzenia PEC-u, które miało odbyć się pod koniec września. Zakładany plan oszczędności przewiduje m.in. redukcję zarządu PEC do 1 osoby (obecnie są 3), rady nadzorczej do 3 osób (obecnie jest 6) i obniżkę zarobków prezesa i członków rad nadzorczych oraz oszczędności jeżeli chodzi o księgowość spółki i III filar fundowany dla pracowników - lekko licząc 2 mln zł. Ponadto burmistrz wyraził gotowość na przekazanie aportów dla uciepłownienia Zatonia i osiedla w okolicy ulicy Krakowskiej.

Radny Wojciechowski pytał dlaczego nie wywoływano na podobna skalę tematu w przypadku podwyżek cen wody, które według radnego miały podłoże monopolistyczne. Radny Szatkowski złożył wniosek, aby podobne środki (obniżenie pensji zarządów i rad nadzorczych oraz redukcja składów osobowych) zastosować również do pozostałych spółek z kapitałem gminnym. Wniosek jednak przepadł w głosowaniu. Radny Wiśniewski rozważał na trybunie czy nie warto zlecić badania oddziaływania oddziałów PGE na środowisko i zdrowie ludzkie oraz nie złożyć pozwu zbiorowego przeciwko spółce. Radny Lipko stwierdził, że będzie tworzył raport co spółki bełchatowskie i z zagłębia zrobiły dla społeczności lokalnych, a co bogatyńskie.

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.