Lysý Vrch (Graniczny Wierch), fot. bogatynia.info.plPrace dotyczące budowy farm wiatrowych w Bogatyni nabrały tempa. Nie tylko PGE chce wybudować siłownie. Prywatny inwestor chce zbudować 100 wiatraków. Odbyły się konsultacje z Czechami w tej sprawie

"Właśnie zakończyły się konsultacje z Czechami na temat budowy w gminie Bogatynia farm wiatrowych. Za rok mogą stanąć pierwsze wiatraki. Taka inwestycja może znacznie zasilić budżet gminy" - informuje Telewizja Bogatynia. Według ostrożnych szacunków na konto Bogatyni z tytułu podatków może wpłyną nawet 10 mln zł. Nasza gmina ma szansę stać się prawdziwym "wiatrakowym zagłębiem".

Do Bogatyni przyjechali czescy przedstawiciele urzędów ochrony środowiska. Prawo wymaga przeprowadzenie tzw. konsultacji przygranicznych przed rozpoczęciem inwestycji mogących mieć wpływ na obszar państwa naszych sąsiadów. W przypadku planowanych farm inwestycja ma być ogromna. W rejonie tzw. hałdy może stanąć nawet 100 siłowni wiatrowych. Starania o budowę wiatraków trwają od kilku lat. Poprzednia Rada Gminy i Miasta Bogatynia jednak sceptycznie podchodziła do zagadnienia tłumacząc to niechęcią mieszkańców. W marcu br. radni nowej kadencji zapalili inwestycji zielone światło. Podjęto wówczas decyzję w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla lokalizacji farm wiatrowych w  Krzewinie, Lutogniewicach, Działoszynie, Bratkowie, Zatoniu, Kopaczowie, Białopolu i samej Bogatyni. W sumie 52 lokalizacje. Pierwsze wiatraki mogą stanąć już w przyszłym roku, ale przed inwestycją jeszcze długa droga.

O budowę w wybranych rejonach stara się m.in. firma Gepol ze Zgorzelca. Inwestor chciałby zbudować park Elektrowni Wiatrowych Turów – EWT z blisko setką "wiatraków". Jeden wiatrak ma być zdolny do wyprodukowania prawie 2,5 MW mocy, a dokładniej 2,3 MW. Planowana farma wiatrowa będzie miała moc zainstalowaną porównowalną do jednego bloku energetycznego pobliskiej elektrowni.

Przypomnijmy również, że kika dni temu jedna ze spółek PGE już podpisała umowę w sprawie famy wiatrowej. Inwestycja o mocy około 30 MW powstanie na zwałowisku zewnętrznym Kopalni Węgla Brunatnego Turów. W tym celu spółka Elektrownia Wiatrowa Turów Sp. z o.o., (należąca do grupy PGE Energia Odnawialna) zawarła 21 kwietnia 2011 r.  z Kopalnią Węgla Brunatnego Turów (oddziałem PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.) umowę na dzierżawę gruntów położonych w Bogatyni na obszarze wierzchowiny zwałowiska zewnętrznego kopalni.

Zobacz reportaż Telewizji Bogatynia o konsultacjach:

spotkanie_w_urzdzie

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.