Bogatyńskie studzienki kanalizacyjne przykrywają pokrywy z wizerunkiem naszego herbu. Na razie jest ich tylko kilka
Dotychczas w Polsce tylko zabytkowe starówki miast decydowały się na pokrywy ze swoimi herbami. Miało to podkreślić walory estetyczne i podnieść rangę miasta. Niewątpliwie było to również zabezpieczeniem przed złomiarzami-złodziejami, który nie tak łatwo sprzedać skradziony "złom". Teraz to rozwiązanie zastosowano również w naszym mieście. Wizerunek herbu Bogatyni znalazł się na pokrywach studzienek ściekowych. Nowe "klapy" pojawiają się sukcesywnie na remontowanych i regulowanych studzienkach.
Od kilku lat nasz herb jest coraz bardziej widoczny w publicznych miejscach naszego miasta. Wiosną 2009 roku wybudowana skalniak z herbem miasta w parku Jana Pawła II przy ul. Daszyńskiego. Herb został wykonany z kostki granitowej kolorowej o wysokiej jakości i wysokiej wytrzymałości.Otoczony został obramieniem z bolbruku. Płaskorzeźby z piaskowca ozdobiły również mosty zniszczone przez powódź. Na odbudowywanych przeprawach rzecznych również planowane są wizerunki herbów.
Wygląd herbu Bogatyni określa Statut Gminy i Miasta ostatnio aktualizowany w lutym 2005 roku. Według dokumentu przyjętego przez ówczesna Radę GiM "Herbem Gminy jest herb miasta Bogatyni: tarcza herbowa podzielona na trzy pola w półkrzyż. Prawa strona przedstawia połowę białego orła śląskiego, umieszczonego na czerwonym polu. Lewa strona podzielona na dwa równe pola - górne i dolne. W polu górnym na niebieskim tle rycerz na białym koniu, z tarczą z orłem i czerwonym sztandarem, pole dolne tworzy siedem czarno - zielonych słupów symbolizujących węgiel i użytki rolne, na tle których umieszczone są dwa żółte skrzyżowane młoty symbolizujące trud górników".
Herb Bogatyni został wybrany na podstawie konkursu, który w maju 1969 roku ogłosiła Miejska Rada Narodowa. Spośród trzynastu projektów wybrano ten obowiązujący do dziś.