Dziś na Wyniosłości Działoszyna wóz satelitarny czeskiej telewizji publicznej całe popołudnie miał kamery wycelowane w bogatyńską szklarnię. wszystko to za sprawą spotkania ministrów środowiska Polski i Czech, którzy rozmawiali o transgranicznych problemach Bogatyni.

Prof. Jan Szyszko, minister środowiska, spotkał się dziś z Richardem Brabcem, ministrem środowiska Czech. W agendzie rozmów znalazły się m.in.: polityka klimatyczna, poprawa jakości powietrza na granicy polsko-czeskiej oraz ewentualny wpływ kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów na czeskie wody podziemne - informuje polskie Ministerstwo Środowiska na swojej stronie internetowej. Poruszona była również kwestia zanieczyszczenia świetlnego (pisaliśmy o problemie wczoraj - vide Bogatyńskie światło dręczy). Czeska strona zaniepokojona jest rozbudową inwestycji i powstającym w jej wyniku smogiem świetlnym. 

Spotkanie ministrowie podsumowali na wspólnej konferencji prasowej. - W trakcie naszych rozmów poruszyliśmy wiele ważnych tematów dla obu stron. Wymieniliśmy się, między innymi, poglądami na temat skutecznej realizacji polityki klimatycznej. Zgodziliśmy się, że Unia Europejska powinna być liderem w jej realizacji. Prowadzenie polityki klimatycznej musi się jednak odbywać przy poszanowaniu możliwości i specyfiki poszczególnych państw – powiedział minister Jan Szyszko.

Jak podaje wspomniane źródło w trakcie spotkania ministrowie rozmawiali także o ewentualnym wpływie kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów na czeskie wody podziemne. – Powołaliśmy specjalną komisję, która będzie monitorowała ten temat. Będziemy w stałym kontakcie ze stroną czeską, nic nie stanie się bez jej wiedzy – zapewnił minister Szyszko (poruszaliśmy ten temat w artykule Rozbudowa kopalni a czeska woda). Minister Brabec podziękował za owocne spotkanie. Potwierdził, że zostały poruszone ważne tematy dla obu stron. Zadeklarował także dalszą współpracę między rządami Polski i Czech.

Ministrowie rozmawiali również o poprawie jakości powietrza i programach wymiany starych pieców domowych na nowe, niskoemisyjne. 

Na podstawie mos.gov.pl

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.