Czeskie miasta przygraniczne solidaryzują się z Tybetańczykami. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych przed ratuszami zawisną flagi Tybetu, które są dziś powszechnie przyjętym symbolem walki tego państwa o niepodległość.

Ratusz we Frydlancie w 2015 r., fot. bogatynia.info.pl

W tym roku Frydlant ponownie wywiesi tybetańską flagę 10 marca. Miasto dołącza do międzynarodowej kampanii "Flaga dla Tybetu". Przypomina tym samym o 59. rocznicy tybetańskiego powstania przeciwko wielkiej chińskiej okupacji w Lhasie, gdzie zginęło co najmniej 80 tys. Tybetańczyków. Gest wskazuje również na ciągłą, pokojową walkę Tybetańczyków o ich prawa i chęć zachowania swojej tożsamości narodowej.

W Frydlancie wywieszono flagę tybetańską na ratuszu po raz pierwszy w roku 2009. „Od tamtego czasu umieszczamy ją 10 marca, w dzień rocznicy powstania tybetańskiego przeciwko okupacji, które odbyło się w 1959 roku " - powiedział burmistrz Frydlantu Dan Ramzer.

Według burmistrza każdy, kto wie więcej o historii Tybetu i jego konflikcie z Chinami, widzi zbieżność z historią Czech - od umowy Monachium we wrześniu 1938 roku po sowiecką okupację Czechosłowacji w sierpniu 1968. „W tych trudnych czasach, żyliśmy sami i bez sojuszników. Ale naszemu narodowi udało się uciec zarówno od dominacji faszyzmu, jak i komunizmu. Tybetańczycy są obecnie w znacznie trudniejszej sytuacji geopolitycznej", mówi burmistrz Ramzer.

Łopotanie flagi Tybetu postrzegane jest jako wsparcie moralne i duchowe dla ludzi, którzy już pół wieku walczą o samostanowienie i wolność. Flaga jest jednocześnie symbolicznym wsparciem innych narodów i państw, które również żyją pod presją lub ich terytorium jest anektowane. "Narody, które są karane i mimowolnie żyją pod czyjąś władzą, są o wiele silniejsze. Umieszczenie flagi tybetańskiej jest również dla nich wsparciem, nawet jeśli jest symboliczne" - dodaje burmistrz.

Międzynarodowa kampania "Flaga dla Tybetu” w tym roku planuje połączyć 723 wiosek, miast, powiatów, gmin. Republika Czeska regularnie uczestniczy w tej kampanii od 1996 roku. Więcej można dowiedzieć się na stronie internetowej stowarzyszenia Lungta (www.lungta.cz).

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.