Niemiecki land chce wyłożyć nawet 6,5 mln zł na remont torów w gminie Bogatynia. Może to odpowiedni czas, by upomnieć się powrót przystanka kolejowego do Porajowa?

 

Most kolejowy nad Nysą Łużycką między Zittau, a Porajowem, fot. www.instagram.com/bogatynia_info 

W celu rehabilitacji polskiego odcinka kolejowego linii kolejowej Zittau-Hrádek Saksonia chce zapewnić 1,5 miliona euro - podaje Gazeta Saksońska (Saechsische Zeitung). Pociągi jadące m.in. z Drezna do Liberca przejeżdżają 3 kilometry po terytorium Polski między stacjami Hradek nad Nysą a Żytawą (Zittau). Problemem jest stan torów na polskim odcinku, przez który pociąg musi zmniejszyć swoją prędkość trzykrotnie, do około 30 km/h. Wydłuża to podróż o dwie lub trzy minuty. Wywołany temat przypomina również o braku przystanku po polskiej stronie, o który od lat upomina się lokalna społeczność. Sprawa międzynarodowych torów poruszana była również w Sejmie RP i sam minister zajmował w tej sprawie stanowisko (9 lat temu) (wielokrotnie pisaliśmy na ten temat, m.in. w artykułach Jadą wolno, ale się nie zatrzymująAmbasador Polski o torach i węglu w gminie Bogatynia).

Saksonia chce zabezpieczyć pieniądze w budżecie na lata 2019/2020. Według wypowiedzi niemieckiego polityka Stephana Meyera cytowanego w Gazecie "dzięki funduszom na linię kolejową do Liberca ten odcinek powinien zostać zmodernizowany, a połączenie kolejowe będzie bardziej atrakcyjne".

Być może po wyborach samorządowych w Bogatyni i na Dolnym Śląsku temat "odżyje", kiedy tak wielu mieszkańców naszej gminy pracuje w przygranicznych firmach Czechach lub Niemczech (głównie w Libercu). 

5 grudnia 2009 z okazji 150. rocznicy uruchomienia linii kolejowej Liberec – Hradek nad Nysą – Zittau w Porajowie zatrzymał się po raz pierwszy od 1945 roku pociąg pasażerski. Pociągiem podróżowali m.in. przedstawiciele samorządów Hradka, Zittau i Bogatyni. Wówczas przejazd zorganizowano w intencji włączenia Porajowa (jako przystanku kolejowego) w ruchu międzynarodowym. Niedługo będzie 160 rocznica, to kolejna okazja do odnowienia tematu. Mieszkańcom pozostaje mieć nadzieję, że być może nowy przystanek w Polsce wpisze się w cytowaną poprawę atrakcyjności połączenia...

 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.