Jednym z kandydatów zjednoczonej Lewicy w naszym regionie jest Edyta Płaneta-Siewierska, urodzona w Legnicy związana z Dolnym Śląskiem od samego dzieciństwa.

Z wykształcenia jestem prawnikiem - absolwentką prawa na Ottawa University z wyróżnieniem Cum Laude. Wpisana jestem jako członek do Izby Adwokackiej w Quebec, Kanadzie. W Polsce ukończyłam Zarządzanie (program EMBA) na Uniwersytecie Warszawskim i University of Illinois.
Posiadam bogate doświadczenie zawodowe, przez wiele lat pracowałam w branży telekomunikacyjnej, zajmując się współpracą z krajowym i europejskim regulatorem rynku telekomunikacyjnego (UKE, Ministerstwa, Komisje Sejmowe, Komisja Europejska), ostatnio związana jestem z ochroną środowiska a w szczególności z dziedziną odnawialnych źródeł energii.
Rozwój odnawialnych źródeł energii nie stoi w sprzeczności z zachowaniem potencjału energetyki konwencjonalnej w tym z przedłużeniem koncesji na wydobycie węgla w Kopalni Węgla Brunatnego Turów do roku 2044. Bliskim mieszkańcom Bogatyni i Zgorzelca przykładem rozwoju energetyki konwencjonalnej (opartej na węglu brunatnym) i odnawialnych źródeł energii (OZE) są Niemcy, które są światowym liderem we wdrażaniu energetyki odnawialnej oraz są największym w Europie producentem węgla brunatnego. W 2016 r. wydobycie węgla brunatnego wyniosło w Niemczech 164,1 mln ton (mniej więcej o 100 mln ton więcej niż Polsce !). Produkcja koncentrowała się w kilku obszarach górniczych, miedzy innymi w regionie górniczym Łużyc. Z drugiej strony Niemcy produkują ponad 30% energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii jak: energia wiatrowa (34%), biomasa (27%), fotowoltaika (23%), energia wodna (12%) oraz odpady z gospodarstw domowych (4%).
Aktualnie w Polsce wskutek wieloletnich zaniedbań rządów Prawa i Sprawiedliwości, Platformy Obywatelskiej oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego udział energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii spadł poniżej 15% udziału w miksie energetycznym. Poprawę tego stanu osiągniemy poprzez rozwój odnawialnych źródeł energii a nie poprzez redukcję wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.
Jako Lewica postulujemy o odpartyjnienie spółek Skarbu Państwa, w przypadku koncernu PGE S.A. i PGE GiEK S.A. należy także dokonać decentralizacji tak aby odpartyjniony i merytoryczny zarząd kopalni i elektrowni wrócił do Bogatyni aby na miejscu rozwiązywać bieżące i strategiczne problemy kopalni i elektrowni w Bogatyni. 
Drodzy Wyborcy! Nie dajcie się zwieść obietnicom bez pokrycia Prawa i Sprawiedliwości, Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, które od kilkunastu lat nieudolnie prowadzą politykę energetyczną Polski. Jedynym ich pomysłem na energetykę jest zamykanie Polskich kopalń i import węgla z Rosji!
Jeżeli obdarzą mnie Państwo swoim zaufaniem i będę reprezentować Państwa w Sejmie, to skutecznie będę walczyć o rozwój energetyki opartej na węglu brunatnym z Kopalni Turów oraz o rozwój odnawialnych źródeł energii, a także o poprawę ochrony środowiska i o lepszą jakość usług zdrowotnych.

Edyta Płaneta-Siewierska
Sfinansowano z KWW Sojusz Lewicy Demokratycznej
{jcomments off}

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.