b_699_699_16777215_00_images_stories_umwd_f1.JPG

Transformacja sektora energetycznego jest jednym z najważniejszych wyzwań, przed jakimi stoją dziś regionalne gospodarki. Aby osiągnąć cele związane z ochroną klimatu zobowiązani jesteśmy przeprowadzić szereg reform pamiętając o specyfice poszczególnych obszarów, ale przede wszystkim potrzebach zamieszkujących je ludzi. Pomóc w tym procesie ma Fundusz Sprawiedliwej Transformacji i przygotowywany w jego ramach przez samorząd województwa Dolnośląski Regionalny Plan Sprawiedliwej Transformacji. Jego założenia przedstawili dziś marszałek Cezary Przybylski i wicemarszałek Grzegorz Macko.

 

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji

Przygotowanie Regionalnego Planu Sprawiedliwej Transformacji zostało powierzone samorządowi województwa przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Na podstawie Planu przyznawane będą unijne pieniądze w ramach nowego instrumentu finansowego - Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Początkowo jego budżet obejmował 7,5 mld euro (w tym 2 mld euro dla Polski). W trakcie negocjacji jednak Komisja Europejska wskazała transformację energetyczną jako jeden z głównych filarów strategii ożywienia gospodarki po epidemii koronawirusa w Europie. Dlatego zadecydowano o zwiększeniu budżetu i ostatecznie będzie on wynosił 10 mld euro do podziału na wszystkie państwa członkowskie Unii.

- Według aktualnej propozycji Polska może liczyć na ok 3,5 mld euro. Więcej od pierwotnie zakładanej propozycji, która wynosiła 2 mld i jednocześnie najwięcej spośród wszystkich państw członkowskich – zaznacza marszałek Cezary Przybylski z Bezpartyjnych Samorządowców.

Negocjacje wysokości wsparcia finansowego dla poszczególnych regionów będą trwały do końca roku i odbędą się w tak zwanym trilogu pomiędzy województwem, rządem i instytucjami unijnymi. Projekt Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego w sprawie Funduszu zawiera zasady podziału środków na państwa członkowskie, a późniejsza dystrybucja wsparcia do regionów będzie leżała w gestii władz krajowych. Województwo dolnośląskie licząc na pozyskanie środków z Funduszu na szeroko pojęte inwestycje transformacyjne, przygotowuje aktualnie Regionalny Plan Sprawiedliwej Transformacji.

Regionalny Plan Sprawiedliwej Transformacji

- To dokument, który zidentyfikuje potrzeby poszczególnych obszarów naszego regionu i pozwoli racjonalnie podzielić wsparcie finansowe jakie wynegocjujemy w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji – wyjaśnia wicemarszałek Grzegorz Macko.

Do wsparcia w ramach Funduszu Komisja Europejska  wskazała cały subregion wałbrzyski, czyli powiaty: dzierżoniowski, kłodzki, świdnicki, wałbrzyski, ząbkowicki i m. Wałbrzych. Dodatkowo w przyjętym w czerwcu stanowisku zarządu województwa zawarto postulat aby programowanie, zarządzanie i wdrażanie Funduszu odbywało się na poziomie władz regionalnych.

- Doświadczenia ostatnich lat związane z inwestowaniem środków polityki spójności na poziomie regionalnym pokazują, że jest to racjonalne, funkcjonalne i skuteczne podejście. Samorząd regionalny ma najlepszą wiedzę o potrzebach subregionów i ich mieszkańców – dodaje wicemarszałek.

Samorząd województwa postuluje aby regionalny plan sprawiedliwej transformacji oprócz subregionu wałbrzyskiego obejmował też zagłębie turoszowskie (obecnie nieuwzględnione do wsparcia). Oba te obszary, jakkolwiek charakteryzujące się odmiennymi problemami społeczno-gospodarczymi, wymagają ukierunkowanej transformacji związanej z byłą lub aktualną działalnością górniczą. Zagłębie turoszowskie w subregionie jeleniogórskim obecnie odpowiedzialne jest za ok. 8% rocznej produkcji energii w Polsce. W przemyśle węglowym w Kopalni i Elektrowni Turów zatrudnionych jest ok. 4 tys. pracowników, a pośrednio oddziałuje na tysiące mieszkańców powiatu zgorzeleckiego.

- Włączenie zagłębia turoszowskiego do regionalnego planu sprawiedliwej transformacji, a tym samym do korzystania z dedykowanego mu wsparcia jest dla nas bardzo ważne. Tylko wtedy możemy myśleć o przeprowadzaniu procesu przejścia do gospodarki nieemisyjnej na Dolnym Śląsku w zrównoważony sposób – dodaje marszałek Cezary Przybylski

Dla kogo wsparcie?

Aby do 2050 r. osiągnąć cele związane z ochroną klimatu wsparcie finansowe musi zostać skierowane do właściwych odbiorców z precyzyjnym uwzględnieniem warunków i potrzeb danego obszaru. Aby je określić Zarząd Województwa Dolnośląskiego powołał Grupę Roboczą ds. Regionów Węglowych w Transformacji. W jej skład wchodzą przedstawiciele instytucji i podmiotów, których dotyczy tematyka transformacji węglowej na Dolnym Śląsku w tym jednostki samorządu terytorialnego, agencje rozwoju, organizacje społeczne czy spółki energetyczne. 

Regionalny Plan Sprawiedliwej Transformacji ma za zadanie wskazać działania, które zostaną objęte wsparciem finansowym na Dolnym Śląsku. Aby je poznać zarząd województwa podjął decyzję o naborze wstępnych propozycji projektów przeznaczonych do ewentualnego wsparcia finansowego.

- Nabór rozpoczął się 24 lipca i będzie trwał do końca września 2020r. Jego szczegóły i wzór fiszki zgłoszeniowej dla projektów dostępne są na naszej stronie internetowej. Serdecznie zachęcamy do składania swoich propozycji – dodaje wicemarszałek Grzegorz Macko.

Szczegóły dostępne są na stronie: http://www.umwd.dolnyslask.pl/gospodarka/fundusz-sprawiedliwej-transformacji/nabor

Zapis wideobriefingu dostępny jest tutaj à https://we.tl/t-i64ULBdbL3

Źródło, foto: UMWD

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bogatynia.info.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Prosimy trzymać się netykiety oraz nie wpisywać treści niezgodnych z prawem. Komentarze użytkowników niezarejestrowanych będą publikowane po akceptacji moderatora.

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

-1 #7 List 2020-08-01 08:11
Cytuję Post:
Ta "normalna"#3, chyba czegoś się najadła, lub nawąchała.

PO sobie sadzisz?Jakies przykłady "dobrodziejstwa" unii przytoczysz ?Może "demokratyczne" głosowania,parytety na kutrach rybackich,demokracje w Brunei,proste banany...i tysiące innych bzdur ?!Śmiało...
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #6 Rysiek 2020-07-31 19:33
Ale my to jesteśmy frajerzy, Niemcy już zacierają ręce.
Cytować | Zgłoś administratorowi
-2 #5 Wojteks 2020-07-31 19:20
Wszysto zmierza do tego, że będziemy mięli drugi Wałbrzych.
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #4 Post 2020-07-31 17:40
Ta "normalna"#3, chyba czegoś się najadła, lub nawąchała.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #3 normalna 2020-07-31 14:26
Zaorać czerwoną unię - skąd oni biorą te chore pomysły?!Lewactwo oderwane od rzeczywistości,projekty z du..py,gaszenie ognia ogniem i ciągła walka z problemami,które sami stwarzają !
Cytować | Zgłoś administratorowi
+5 #2 Polo 2020-07-31 12:37
Jeżeli program będą tworzyć tacy sami fachowcy jak ci którzy rządzili gminą przez ostatnią dekadę, to pakujcie się póki pora i chodu.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+12 #1 Anett 2020-07-30 20:50
Świetna sprawa. To właśnie region turoszowski jest aktualnie najbardziej narażony. Region wałbrzyski w bolesny sposób, ale uległ już transformacji. Bogatynia i okolice są przed tym procesem. Oby nie był to tak bolesny proces jak w regionie wałbrzyskim.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Kategoria: Aktualności

Pozostałe informacje

Kto będzie chciał …

18-09-2020 Wyświetleń:2700 20 Komentarzy

VI Rajd Turystyczny …

18-09-2020 Wyświetleń:414 1 Komentarz

Szachowy sukces na m…

18-09-2020 Wyświetleń:267 Brak komentarzy

Placówki edukacyjne…

18-09-2020 Wyświetleń:2416 5 Komentarzy

Carrefour kontynuuje…

18-09-2020 Wyświetleń:1383 Brak komentarzy

Pościg za motocykli…

18-09-2020 Wyświetleń:629 4 Komentarze

Zamknięte przedszko…

17-09-2020 Wyświetleń:3013 8 Komentarzy

Były skarbnik Bogat…

17-09-2020 Wyświetleń:2481 12 Komentarzy

Trzeci nowy dom dzie…

17-09-2020 Wyświetleń:730 1 Komentarz

Nowy (p.o.) burmistr…

17-09-2020 Wyświetleń:1309 Brak komentarzy

Światowy Dzień Syb…

17-09-2020 Wyświetleń:1073 10 Komentarzy

Kino KADR zawiesza d…

17-09-2020 Wyświetleń:621 1 Komentarz

niedziela, wrzesień 20, 2020