Pełniący funkcję Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia Wojciech Dobrołowicz i przedstawiciele związków zawodowych Elektrowni i Kopalni podpisali dziś wspólne stanowisko w sprawie kompleksu Turów. Dokument zostanie przekazany m.in. najwyższym władzom państwowym RP i Przewodniczącej Komisji Europejskiej.

Bogatynia, 15 marca 2021 r.


WSPÓLNE STANOWISKO BURMISTRZA MiG BOGATYNIA I ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH W SPRAWIE FUNKCJONOWANIA KOMPLEKSU „TURÓW"


Pełniący funkcję Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia i niżej podpisani przedstawiciele związków zawodowych PGE GiEK SA Oddziałów Kopalnia Węgla Brunatnego Turów i Elektrownia Turów, mając na celu zapobiegnięcie katastrofie społeczno-gospodarczej w regionie oraz kryzysowi energetycznemu w państwie, które mogą być wywołane poprzez oszczercze stanowisko strony czeskiej, dotyczące nieuzasadnionych roszczeń, w tym natychmiastowego wstrzymania a następnie zakończenia w najbliższej przyszłości wydobycia w KWB Turów, przekazujemy nasze stanowisko w przedmiotowej sprawie:

Zarówno pracownicy Kopalni i Elektrowni Turów, władze samorządowe, jak I mieszkańcy regionu, są świadomi konieczności transformacji energetycznej i zmierzania do neutralności klimatycznej. Aby jednak Europejski Zielony lad byt rzeczywistą nową strategią wzrostu i rozwoju, która daje więcej niż odbiera, transformacja powinna przebiegać na zasadzie ewolucji a nie rewolucji, być dobrze zaplanowana, rozłożona w czasie i dofinansowana, m.in. z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Opowiadamy się za wydłużeniem terminu obowiązywania obecnej koncesji na wydobycie do 2044 roku. Gmina Bogatynia pozytywnie zaopiniowała wniosek w. tej sprawie, ponieważ działalność Kopalni Turów do wyczerpania złoża, przy zachowaniu najwyższych norm ochrony środowiska, to nie unikanie wyzwań ekologicznych, ale czas niezbędny do stworzenia alternatywnych miejsc pracy, przekwalifikowania kadr, zbudowania infrastruktury, zmiany wizerunku regionu i uatrakcyjnienia go dla potencjalnych inwestorów. To jedyna ścieżka rozwoju, wyrównywania szans i poprawy pozycji konkurencyjnej regionu. Samorząd podjął już ze swojej strony działania, by przygotować się do nadchodzących zmian, przystępując do opracowania nowej Strategii Rozwoju Gminy Bogatynia na lata 2021-2027. Wyrażamy nadzieję, że analizując skargę na Państwo Polskie w sprawie działalności KWB Turów złożoną przez naszych sąsiadów, którzy w bliskiej odległości od granic Polski posiadają swoje działające, nieporównywalnie większe od Turowa kopalnie, Unia Europejska weźmie pod uwagę interesy wszystkich stron i podejmie decyzję, która nie będzie nikogo dyskryminowała, oni skutkowała utratą źródła dochodu i ubóstwem tysięcy mieszkańców regionu. Wierzymy, że leżące u podstaw Wspólnoty Europejskiej równość, solidarność i partnerstwo, nie są jedynie hasłami, a rzeczywistymi wartościami, które spajają państwa członkowskie a transformacja będzie przebiegała w sposób faktycznie sprawiedliwy, by stało się tok, jak powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen - „Wszyscy możemy wziąć udział w transformacji i wszyscy możemy na niej skorzystać". Jednocześnie, jako przedstawiciele władz Bogatyni oraz strony społecznej Elektrowni i Kopalni Turów, deklarujemy wolę współpracy przy wypracowywaniu wszelkich rozwiązań dla naszego regionu.

Źródło: UMiG Bogatynia

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.