Dochodzenie w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w czeskiej Jihlavie potwierdziło obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dwóch martwych dzikich świń znalezionych w strefie zakażenia w regionie Frydlantu. Martwe ciała dzików znaleźli myśliwi w okolicach Nowego Miasta pod Smrkem, gdzie na przełomie listopada i grudnia ubiegłego roku znaleziono martwe zarażone prosię dzika.

Zdjęcie przykładowe, fot. archiwum bogatynia.info.pl

Od pierwszego pozytywnego zdarzenia, obecne znaleziska w strefie zakażenia są pierwszymi martwymi dzikami, które zostały tam wyśledzone od początku grudnia. Ponieważ nie są to znaleziska poza wyznaczonym obszarem, czeska Państwowa Administracja Weterynaryjna nie planuje obecnie zmiany nadzwyczajnych środków weterynaryjnych. Jednak ustalenia są potwierdzeniem, że infekcja występuje w okolicy i dlatego konieczne jest przestrzeganie przepisów. Na ten temat pisaliśmy już w artykule Znaki ostrzegające w regionie Frýdlantu przed ograniczeniami w dostępie do lasów.

Ze względu na ryzyko infekcji ASF na około 200 km² okolicy Frydlantu obowiązują surowe środki ostrożności. Na tym obszarze obowiązuje zakaz polowań i karmienia dzików, a także ograniczone jest przemieszczanie się ludzi w przyrodzie. Terytorium, do którego mają zastosowanie środki, obejmuje cały obwód granicy państwowej na grzbiecie Frydlant i dalej w kierunku miasta Raspenava. Z jednej strony od Raspenavy obszar ochronny graniczy z Dětřichovem, z drugiej strony z Hejnicami. Celem środka jest zminimalizowanie rozprzestrzeniania się choroby i zapobieżenie wprowadzeniu zarazy do gospodarstw domowych i towarowych - informują czeskie media lokalne cytując komunikat inspekcji weterynaryjnej. 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.