To już wiosenny obowiązek mieszkańców styku trzech granic, aby w marcu odwiedzić łąkę krokusów w Żytawie (Zittau).

Łąka krokusów zawsze była częścią miejskiego krajobrazu Żytawy i jest zawsze podziwiana przez młodych i starszych w pierwszym wiosennym słońcu na zielonej obwodnicy miasta. Łąka zaprasza mieszkańców Żytawy i gości do spacerów w marcu i kwietniu.

W 2021 roku odbyła się wielka akcja sadzenia cebulek. Jak informuje Urząd Miejski w Żytawie w ostatnich latach zapasy cebuli gwałtownie się zmniejszyły z powodu suszy i pilnie potrzebne były nowe nasadzenia. Jako opiekun łąki krokusów, Miejskie Przedsiębiorstwo Usług (SDG) od dawna wiedziało o odświeżaniu cebulek i że SDG nie może tego zrobić samodzielnie. Aby odnowić łąkę krokusów, Oliver Kurzweg (właśnie szkolony jako ogrodnik roślin ozdobnych w SDG) prywatnie podarował 4800 cebulek. Jednak wdrożenie planu wymagało co najmniej 7000 cebul. Przy wsparciu darowizny od burmistrza Thomasa Zenkera, pomysł Olivera Kurzwega mógł zostać zrealizowany 1 października 2021 roku.

W 2021 zabytkowa łąka krokusów w Żytawie została upiększona i powiększona o 14 800 cebulek krokusów zasadzonych przez ogrodników z SDG Zittau i 40 uczniów ze szkoły parkowej. Kampania zbierania funduszy ostatecznie pozyskała 5 370,55 euro na kwiaty. Podczas przesadzania dużą uwagę zwrócono na żółte krokusy, ponieważ kolor żółty najbardziej ucierpiał i prawie całkowicie zniknął z nasadzeń.

Jak znaleźć łąkę? Wystarczy wpisać w nawigację: Karl-Liebknecht-Ring 7, 02763 Zittau.

My byliśmy wczoraj [galeria zdjęć]:

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.