Do 3 lat pozbawienia wolności grozi 43-letniej mieszkance powiatu zgorzeleckiego za znęcanie się nad kotem sąsiadów. Kobieta zdenerwowała się, gdy zwierzę weszło na jej ogródek. Drewnianym kijem zadawała mu uderzenia powodując u niego otarcia i zranienia. Na szczęście dzięki szybkiej reakcji właścicieli kotek szybko trafił do weterynarza. Przypominamy, że zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt „Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę”.

Zdjęcie przykładowe, nie dotyczy zdarzenia, fot. archiwum bogatynia.info.pl

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą zgorzeleckiej komendy zostali powiadomieni o znęcaniu się nad kotem. W tej sprawie funkcjonariusze przyjęli zawiadomienie z którego wynikało, że właściciele kota byli świadkami, jak ich sąsiadka biła zwierzę drewnianym kijem. Natychmiast zabrali kota do weterynarza. Na szczęście skończyło się na naderwanym uchu, złamanym zębie i otarciach.

Policjanci na podstawie zebranego materiału dowodowego przedstawili 43-letniej kobiecie zarzut fizycznego znęcania się nad zwierzęciem.

Według ustawy o ochronie zwierząt przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć, zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności na przykład: bicie zwierząt przedmiotami twardymi i ostrymi lub zaopatrzonymi w urządzenia obliczone na sprawianie specjalnego bólu, bicie po głowie, dolnej części brzucha, dolnych częściach kończyn czy sprzeczne z prawem umyślne zranienie lub okaleczenie zwierzęcia, a nawet złośliwe straszenie lub drażnienie zwierząt.

Takie traktowanie żywych istnień zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności, a jeżeli sprawca działa ze szczególnym okrucieństwem, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Każdy z nas powinien pamiętać, że zwierzę nie jest rzeczą. Jest istotą żyjącą, zdolną do odczuwania cierpienia, niejednokrotnie jest najlepszym przyjacielem człowieka, dlatego powinniśmy o to zwierzę dbać, chronić i się nim opiekować.

Nierzadko postępowanie karne rozpoczyna się od stosownego zawiadomienia złożonego organom ścigania. Jeśli zatem jesteśmy świadkami niedopuszczalnego traktowania zwierząt, warto rozważyć podjęcie zdecydowanych kroków i powiadomić odpowiednie służby.

Zgłoszeń można także dokonywać również za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństw. Link do strony poniżej.

LINK

Źródło: KPP w Zgorzelcu 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.