Kamery zostały już zainstalowane na trzech przejściach granicznych z Żytawy do Polski. Rozpoczynają działalność w piątek.
Most graniczny Żytawa - Sieniawka, fot. Bogatynia.info.pl
W piątek rozpoczyna się monitoring wizyjny granicy Żytawy z Polską. O tym informuje Nadine Franke z saksońskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. „Budowa nowej technologii jest już ukończona” – cytuje Gazeta Saksońska. W walce z przestępczością technologia wykorzystana będzie na Chopinstrasse i Friedensstrasse oraz na B178, czyli na trzech ulicach prowadzących w stronę Sieniawki i Porajowa.
Siedem kolumn kamer podłączonych jest do tzw. systemu identyfikacji osobistej (Peris). Za tym kryje się pakiet oprogramowania opracowany specjalnie dla policji w Saksonii. Peris dostarcza filmy wideo pojazdów, ich kierowców, pasażerów i tablic rejestracyjnych w każdych warunkach pogodowych, w dzień i w nocy, niezależnie od prędkości.
Nadzór wideo ma służyć zapobieganiu i ściganiu przestępstw. Filary zlokalizowane są na obszarach szczególnie dotkniętych przestępczością przeciwko mieniu. Zdaniem Nadine Franke niezwykle istotne jest, aby urządzenia monitorowały także przemieszczanie się sprawców do i z Polski. „Oba wymagania obowiązują na skrzyżowaniach Friedensstrasse i Chopinstrasse” – wyjaśnia Gazecie Saksońskiej. Eksploatacja wież kamer na B178 będzie jednak prowadzona na zasadach karno-procesowych i tylko w uzasadnionych indywidualnych przypadkach.
System działa na Starym Mieście w Görlitz od listopada 2019 r. – z sukcesem: ograniczono przestępstwa przeciwko mieniu i zwiększono liczbę odpraw. Ze względu na dużą liczbę przestępstw przeciwko mieniu burmistrz Żytawy Thomas Zenker również zaapelował o wprowadzenie monitoringu wideo w swoim mieście. Projekt poprzedziła uchwała podwójnego budżetu Saksonii z grudnia ubiegłego roku, która wyceniła inwestycję na 2,5 mln euro na okres do 2026 roku. Wynika to z zawartych umów serwisowych i konserwacyjnych. Przedsiębiorstwa miejskie Żytawy otrzymały zamówienie na prace przygotowawcze w zakresie budownictwa lądowego i monitoringu wizyjnego, w ramach których wykonano podłączenie do sieci światłowodowej i energetycznej.
Minister stanu Armin Schuster (CDU), inspektor policji Petric Kleine, szef policji Manfred Weißbach, pierwszy radny powiatu Thomas Gampe i burmistrz Zittau Thomas Zenker zapowiedzieli oficjalne otwarcie inwestycji na ulicy granicznej Friedensstrasse w piątek rano. Obok nich będą dostępni eksperci z „Soko Argus”, którzy będą odpowiadać na pytania - informuje Gazeta Saksońska.
My o temacie pisaliśmy już w artykule Przestępczość graniczna: B178 w Żytawie wkrótce zostanie objęta monitoringiem.