Trzy pojazdy ciężarowe brały udział w zdarzeniu drogowym do którego doszło na autostradzie A4 w kierunku Niemiec. Sprawca nie zachował bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu i uderzył w jego tył. Ten z kolei, na zasadzie domina, uderzył w kolejne auto. Pamiętajmy, że kierowca jest zobowiązany do utrzymywania odpowiedniego, czyli bezpiecznego odstępu między pojazdami. Ta odległość musi być wystarczająca do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego auta. Daje możliwość obserwacji sytuacji na drodze oraz czas na reakcję w razie zagrożenia.

Na zdjęciu rozbite pojazdy ciężarowe, fot. KPP w Zgorzelcu 

Wczoraj po godzinie 22:00 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu został powiadomiony o zdarzeniu drogowym do którego doszło na 1 kilometrze autostrady A4 w kierunku Niemiec. Na miejsce zostały skierowane służby ratunkowe oraz powiadomiono Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Jak ustalili policjanci, kierujący pojazdem marki Daf nie zachował bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu marki Renault i uderzył w jego tył, który na zasadzie domina uderzył w kolejny pojazd również marki Renault.

Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało. Jednak droga w kierunku Niemiec była kilka godzin zablokowana.

48-letni sprawca kolizji został ukarany mandatem karnym w wysokości 1,5 tysiąca złotych oraz zatrzymane zostały dowody rejestracyjne pojazdów.

Pamiętajmy, że zachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu daje możliwość lepszej obserwacji drogi oraz czas na reakcję w przypadku wystąpienia zagrożenia.

Wszystkim kierującym przypominamy treść artykułu 19 Prawo o ruchu drogowym:

1. Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu.

2. Kierujący pojazdem jest obowiązany:

1) jechać z prędkością nieutrudniającą jazdy innym kierującym;

2) hamować w sposób niepowodujący zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia;

3) utrzymywać odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu.

3. Poza obszarem zabudowanym, na jezdniach dwukierunkowych o dwóch pasach ruchu, kierujący pojazdem objętym indywidualnym ograniczeniem prędkości albo pojazdem lub zespołem pojazdów o długości przekraczającej 7 m jest obowiązany utrzymywać taki odstęp od pojazdu silnikowego znajdującego się przed nim, aby inne wyprzedzające pojazdy mogły bezpiecznie wjechać w lukę utrzymywaną między tymi pojazdami. Przepisu tego nie stosuje się, jeżeli kierujący pojazdem przystępuje do wyprzedzania lub gdy wyprzedzanie jest zabronione.

3a. Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową jest obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę.

Przepisu tego nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania.

4. Poza obszarem zabudowanym w tunelach o długości przekraczającej 500 m, kierujący pojazdem jest obowiązany utrzymywać odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż:

1) 50 m - jeżeli kieruje pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t lub autobusem;

2) 80 m - jeżeli kieruje zespołem pojazdów lub pojazdem niewymienionym w pkt 1.

5. Organ zarządzający ruchem na drogach może zmniejszyć lub zwiększyć za pomocą znaków drogowych dopuszczalny odstęp, o którym mowa w ust. 4, w zależności od obowiązującej w tunelu dopuszczalnej prędkości.

Galeria zdjęć:

Źródło: KPP w Zgorzelcu 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.