Wczoraj o godzinie 17:47 Dyżurny Operacyjny Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Legnicy otrzymał zgłoszenie o zawaleniu się stropu w budynku zlokalizowanym w Legnicy przy ul. Oświęcimskiej.

- Ze zgłoszenia wynikało, że istnieje prawdopodobieństwo znajdowania się w gruzowisku osób poszkodowanych. Do zdarzenia w pierwszej fazie zadysponowano 3 zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2, OSP Rzeszotary, Specjalistyczną Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą z Lubina oraz Specjalistyczną Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą z Wałbrzycha, która posiada w swoich szeregach specjalnie wyszkolonego psa ratowniczego. Po dotarciu do miejsca zdarzenia potwierdzono zawalenie się części stropu budynku, który uległ spaleniu w 2018 roku. Działania strażaków polegały na przeszukaniu obiektu pod kątem występowania osób poszkodowanych. Do tego celu wykorzystano między innymi psa z SGPR Wałbrzych, który wraz z przewodnikiem przeszukał gruzowisko. Aby potwierdzić, że pod zawalonym stropem nie znajdują się osoby poszkodowane, trzeba było ponownie przeszukać gruzowisko przy pomocy innego psa - opisuje Państwowa Straż Pożarna z Legnicy.

Dlatego zadysponowano jednostki OSP z Siechnic i Bogatyni, które posiadają specjalnie wyszkolone psy ratownicze. Kolejne przeszukanie wykluczyło znajdowanie się pod gruzami osób poszkodowanych. W działaniach uczestniczył Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Legnicy bryg. Marcin Swenderski wraz z Grupą Operacyjną Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Legnicy. Na miejsce działań przybyła także Grupa Operacyjna Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu. 

Tekst: mł. kpt. Mateusz Guzenda/KM PSP Legnica

Fot.: st. kpt. Mateusz Dąbrowa, st. kpt. Albert Kościński, st. sekc. Mateusz Dominiak

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.