14 stycznia br. odbędzie się sesja Rady Gminy i Miasta Bogatynia. Radni podejmą uchwały m.in w sprawie wyborów w bogatyńskich sołectwach oraz radach osiedlowych

Zdjęcie: Wybory jednego z sołtysów w 2011 roku, fot. archiwum UMiG Bogatynia

Kadencja sołtysa trwa 4 lata i jest pełniona społecznie. Ostatnie wybory sołtysów i rad sołeckich odbyły się w 2011 roku. Wówczas na stanowiskach pojawiło się 5 nowych nazwisk, a 7 zostało bez zmian. W granicach naszej gminy musimy dokonać wyboru 12 sołtysów (w Białopolu, Bratkowie, Działoszynie, Jasnej Górze, Kopaczowie, Krzewinie, Lutogniewicach, Opolnie Zdroju, Porajowie, Posadzie, Sieniawce, Wyszkowie - Wolanowie). Oprócz sołtysów wybrani zostaną również członkowie Rad Sołeckich.

4 lata temu mieszkańcy Kopaczowa wybrali Mirosława Nowaka na miejsce dotychczasowego sołtysa, którym był Adam Durda. W Białopolu Ewa Chorągwicka zastąpiła Jarosława Żelazo. Sołectwo Opolno Zdrój Jolantę Jankiewicz zmieniło na Katarzynę Brakowiecką. W Sieniawce postawiono na Artura Siwaka, który zastąpił  Rudolfa Kuczyca. Sołtys zmienił się również w Krzewinie: Helena Szybińska została zastąpiona Elżbietą Bortnik. Spośród "starych" wybranych sołtysów swoja funkcję sprawują w Porajowie Tomasz Froński, w Jasnej Górze Ryszard Morawski. W sołectwach Wyszków-Wolanów Stanisław Stasiwolak, w Lutogniewicach Modesta Świdnicka, w Bratkowie Helena Olkiewicz, w Działoszynie Ryszard Włos i w Posadzie Grażyna Staliś.

Wynagrodzenie sołtysa, czyli tzw. dieta składa z dwóch części. Pierwszą (dietę) ustala procentowo Rada Gminy i Miasta Bogatynia. W Bogatyni jest 25% tzw. kwoty bazowej, czyli około 460 zł miesięcznie. Drugą część stanowi procent (5%) od podatku rolnego i od nieruchomości. W tym roku w budżecie zaplanowano 35 tys. zł na tzw. prowizje dla sołtysów. Prowizja zależy od sprawności sołtysa w zbieraniu pieniędzy i chęci samych mieszkańców do ich płacenia. Sołtysi wybierani są na 4-letnią kadencję.

Radni zajmą się również ustaleniem wyborów do Rad Osiedlowych. Mieszkańcy 7 rad wybiorą swoich przedstawicieli. Osiedle jest jednostką pomocniczą gminy. Do jego kompetencji należy m.in. stały kontakt z mieszkańcami osiedla m.in. poprzez dyżury członków Rady, współpraca ze służbami porządkowymi i innymi instytucjami w sprawach bezpieczeństwa i utrzymania porządku na terenie osiedla oraz przeciwdziałania patologiom społecznym na terenie osiedla. Rada Gminy oraz Burmistrz sprawują nadzór nad działalnością organów Osiedla. Nadzór nad działalnością sprawowany jest na podstawie kryteriów zgodności z prawem, celowości, rzetelności i gospodarności. Obecnie na czele rad stoją: RO nr 1 - Zygmunt Gosk, RO nr 2 - Józef Banasiewicz, RO nr 3 - Mariola Poddębniak, RO nr 4 - Roman Marszałek, RO nr 5 - Krzysztof Suszczyński, RO nr 6 - Sławomir Kościaniuk-Semeniuk i RO nr 7 - Eugeniusz Kubica.

Podobne artykuły:

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.