W Bogatyni będzie 1 z 4 punktów nieodpłatnych punktów pomocy prawnej usytuowanych w powiecie zgorzeleckim od 1 stycznia 2016 r. Nieznana jest jeszcze dokładna lokalizacja, ani to czy punk będzie prowadzony przez organizację pozarządową.

graf. ms.gov.pl

Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu informuje, że od 1 stycznia 2016 r. w powiecie zgorzeleckim funkcjonować będą cztery punkty nieodpłatnej pomocy prawnej, tj. w Bogatyni, Sulikowie, Węglińcu oraz w Zgorzelcu. Powyższe jest konsekwencją wejścia w życie uchwalonej w dniu 5 sierpnia 2015 r. ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej. Punkty czynne będą przez pięć dni w tygodniu w wymiarze czterech godzin dziennie, uwzględniając również potrzebę świadczenia tych usług w godzinach popołudniowych.

Koszt funkcjonowania punktów w powiecie to blisko 250 tys. zł. Dwa punkty mogą być powierzone organizacjom NGO.

Darmowa pomoc prawna świadczona będzie dla uprawnionych osób fizycznych, których krąg określony został szczegółowo w przyjętej regulacji. Korzystać z niej będą mogli:
1) młodzież do 26. roku życia, 
2) osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny, 
3) seniorzy po ukończeniu 65 lat, 
4) osoby fizyczne, którym w okresie roku poprzedzającego zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej,
5) kombatanci,
6) weterani,
7) zagrożeni lub poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną. 
 
Ponadto, ustawodawca precyzyjnie określił zakres świadczonej pomocy prawnej. Nieodpłatna pomoc prawna obejmować będzie:

1) poinformowanie osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym, o przysługujących jej uprawnieniach lub o spoczywających na niej obowiązkach lub
2) wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego, lub
3) udzielenie pomocy w sporządzeniu projektu pisma w sprawach, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym, lub
4) sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym.

Zgodnie z ustawą, nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw:

1) podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej; 
2) z zakresu prawa celnego, dewizowego i handlowego;
3) związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności.

Nieodpłatnej pomocy prawnej udzielać będą adwokaci i radcowie prawni. Natomiast w punktach prowadzonych przez organizacje pozarządowe porad będą mogli udzielać także doradcy podatkowi oraz absolwenci wyższych studiów prawniczych (posiadający co najmniej trzyletnie doświadczenie), a w szczególnie uzasadnionych przypadkach również aplikanci adwokaccy lub radcowscy z upoważnienia odpowiednio – adwokata lub radcy prawnego udzielających nieodpłatnej pomocy prawnej.

Już niebawem poinformujemy mieszkańców o adresach punktów świadczących nieodpłatną pomoc prawną oraz o dniach i godzinach ich otwarcia.

Na podstawie: SP w Zgorzelcu

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.