Tylko dwa komitety wyborcze zgłoszono do nadchodzących wyborów uzupełniających w Bogatyni. W październiku w szranki staną KWW Artura Siwaka i KWW Wojciecha Dobrychłop Lepsza Bogatynia.

fot. archiwum bogatynia.info.pl

Według "starej" ordynacji wyborczej wygaszony mandat otrzymałby kolejny kandydat z listy wyborczej z największa ilością głosów. W 2014r. do Rady Miejskiej pierwszy raz odbyły się tzw. wybory jednomandatowe, więc na wolne miejsce trzeba ponownie organizować głosowanie. Zarządzono je na dzień 23 października 2016 r. Radny Artur Siwak sam zrzekł się mandatu w połowie lipca br. (vide Radny Siwak składa mandat) i dzięki nowej ordynacji ponownie może startować do funkcji, którą porzucił. Przed rezygnacją radnego pojawiły się nieoficjalne informacje, że to Wojewoda Dolnośląski wystosował wezwanie do Rady Miejskiej w Bogatyni dotyczące podjęcia uchwały w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego Siwaka. W kuluarach urzędowych mówiło się również o działaniu osób trzecich, które miały zwrócić uwagę Wojewodzie na fakt umowy zawartej między radnym a gminą, na mocy której radny otrzymywał wynagrodzenie. "Artur Siwak od wielu lat pełni funkcję Komendanta Gminnego Ochotniczej Straży Pożarnej w Bogatyni, co statutowo wiązało się z kontynuacją umowy pomiędzy Gminą Bogatynia a Komendantem. Zgodnie z obowiązującym prawem radny, nie może kontynuować takiej umowy" - informował UMiG Bogatynia na swojej stronie internetowej po rezygnacji radnego. Według słów burmistrza dla Telewizji Bogatynia były radny zwrócił wszystkie pobierane pieniądze, a sama umowa była przeoczeniem urzędnika na zasadzie "kopiuj - wklej". Osoba ta już nie pracuje w urzędzie. 

Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała wykaz komitetów, które złożyły zawiadomienie o utworzeniu komitetu wyborczego oraz o zamiarze zgłaszania kandydatów na radnych w wyborach uzupełniających do Rady Miejskiej w Bogatyni. Na liście znajdziemy tylko dwa komitety. Jednym z nich jest Komitet Wyborczy Wyborców Artura Siwaka (pełnomocnik wyborczy Barbara Otrociuk), drugi to Komitet Wyborczy Wyborców Wojciecha Dobrychłop Lepsza Bogatynia (pełnomocnik wyborczy Wojciech Janusz Dobrychłop).

Tak jak pisaliśmy w artykule Komisarz wygasił mandat radnego, ale radny ma wrócić były radny Siwak prawdopodobnie zdecydował się ponownie kandydować na miejsce, z którego zrezygnował w lipcu br. Tym razem Artur Siwak wybrał własny komitet, w 2014r. startował do Rady Miejskiej z list Polskiego Stronnictwa Ludowego. Otrzymał 163 głosy w sołectwie Sieniawka (okręg nr 2). W tym samym okręgu dwa lata temu obecny był również KWW Wojciecha Dobrychłop Lepsza Bogatynia, który wystawił Mieczysława Szpilczaka (dostał 18 głosów). Drugi najlepszy wynik po Arturze Siwaku (118 głosów) otrzymał Patryk Stefaniak z KW Prawo i Sprawiedliwość. Sam Wojciech Dobrychłop startował w okręgu nr 12 i zdobył 92 głosy (mandat otrzymała tam zdobywając 7 głosów więcej Krystyna Gnacy - KWW Wspólny Samorząd).

Teraz pełnomocnicy komitetów wyborczych będą zgłaszać kandydatów na radnych i swoich kandydatów do składu Miejskiej Komisji Wyborczej w Bogatyni, która będzie czuwać nad poprawnością głosowania.

Na ten temat pisaliśmy:

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.