Już w przyszłym tygodniu w Bogatyni będzie wyświetlany głośny film Wojtka Smarzowskiego. Przed filmem w BOK będzie można obejrzeć wystawę „Wołyń czasu zagłady 1939-1945”.

"Wołyń", fragment plakatu

Wystawa gościła już w naszym mieście 3 lata temu (vide "Wołyń czasu zagłady 1939-1945"), a problematykę ukraińskiego nacjonalizmu, przedstawiał wówczas Alfred Janick Alfred Janicki - członek Towarzystwa Miłośników Kresów i Lwowa oraz Ogólnopolskiego Komitetu Obchodów 70 Rocznicy Ludobójstwa Polaków przez OUN-UPA (vide Zasłużeni dla naszego powiatu). Wystawa poświęcona dziejom Wołynia w okresie II wojny światowej jest próbą ukazania skomplikowanych relacji narodowościowych charakterystycznych dla tego obszaru, które podsycane przez kolejnych okupantów Rosjan i Niemców, doprowadziły do tragicznych konsekwencji determinujących powojenne stosunki polsko-ukraińskie.

Film "Wołyń" będzie wyświetlany o godz. 18.00 i 20.30 (kalendarz wydarzeń) 21 - 25.10. Akcja filmu "Wołyń" w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego rozpoczyna się wiosną 1939 roku w małej wiosce zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów. Zosia Głowacka ma 17 lat i jest zakochana w swoim rówieśniku, Ukraińcu Petrze. Ojciec postanawia jednak wydać ją za bogatego polskiego gospodarza Macieja Skibę, wdowca z dwójką dzieci. Wkrótce wybucha wojna i dotychczasowe życie wioski odmienia najpierw okupacja sowiecka, a później niemiecki atak na ZSRR. Zosia staje się świadkiem, a następnie uczestniczką tragicznych wydarzeń wywołanych wzrastającą falą ukraińskiego nacjonalizmu. Kulminacja ataków nadchodzi latem 1943 roku. Pośród morza nienawiści Zosia próbuje ocalić siebie i swoje dzieci.

Wołyń - plakat

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.