Zapowiedziano rekordowe upały. Nie ma w Bogatyni żadnego jeziora ani basenu dlatego musimy sami sobie radzić. Gdzie bogatynianie "chłodzą się" latem?

Basen w Olbersdorf, fot. Remigiusz Naruszewicz

Do końca tygodniu prognozuje się temperaturę maksymalną nawet do 37°C. Idą upały. IMGW wydało nawet ostrzeżenie meteorologiczne z powodu nadmiernie wysokich temperatur. Ma to być najgorętszy tydzień tego lata. Co zrobić by ochłodzić? Wyjechać nad wodę. Bogatynianie mają wybór duży. W odległości do kilkunastu kilometrów mamy wiele akwenów wodnych, z których korzystamy chętnie. Gdzie można pojechać? Odświeżamy nasze informacje podawane już w zeszłorocznych artykułach - Wy dodajcie swoje sekretne miejsca. Bogatynianie wolą pokonać większa odległość, żeby być bardziej anonimowym. Przysłowiowy już Olbersdor to dla nas za mało. Bogatyński basen kryty również rzadko jest wybierany do ochłody. 

Ośrodek Kristyna w Hradku nad Nisou (na zdjęciu) cieszy się niesłabnącą popularnością bogatynian. Teren byłej kopalni został ozdobiony dodatkowa infrastrukturą turystyczno - wypoczynkową. Nowe ścieżki dla pieszych i rowerzystów, dodatkowe punkty gastronomiczne, park linowy. Opłaty za wstęp od 15 - 35 koron w zależności od wieku, należy również przygotować pieniądze na parking - ok. 45 koron. Strona internetowa kompleksu w języku polskim.

Kristyna, fot. bogatynia.info.pl

Kristyna, fot. bogatynia.info.pl

Ośrodek sportowy w czeskiej Raspenavie to kompleks z możliwością nocowania, uprawiania różnych sportów i oczywiście basen (podwójny). Raspenava to miejscowość 6 km od Frydlantu. Bogatynianie chętnie z niego korzystają, bo blisko i tanio (koszt wstępu od 10 do 30 koron).  Strona internetowa ośrodka (polska wersja językowa).

Volksbad Olbersdorf to kompleks basenowy, który niejako stał się wzorem przy planach budowy kąpieliska na bogatyńskim zalewie. Położony jest w pobliżu niemieckiego Zittau. Dwa baseny, brodzik, zjeżdżalnie, bogata oferta sportowo - rekreacyjna - to tylko niektóre zalety. Jest to jedno z bardziej ulubionych kąpielisk naszych mieszkańców, które przystosowane jest dla rodzin z dziećmi. Wstęp niestety jest płatny, Musimy zapłacić od 1 do 3 euro w zależności od wieku, pory i liczby osób wchodzących w grupie. Strona internetowa z regulaminem w języku polskim.

Niedaleko basenów w Olbersdorfie znajduje się Olbersdorfer See, czyli jezioro powstałe po kopalnianej odkrywce. Szeroka piaszczysta plaża, przejrzysta woda, dużo zieleni i okazjonalny program rozrywkowy. Park zabaw dla dzieci, nowe restauracje, ścieżki rowerowe. Atutem jest również bezpłatny wstęp, ale trzeba zapłacić za parking (w zależności od długości 0,5 - 3 euro). Strona internetowa kompleksu (brak polskiej wersji).

Trochę dalej i w stronę Zgorzelca jest duże jezioro Berzdorfer See. Powstało ono również z kopalnianej odkrywki. Stworzone z wielkim trudem zalewania przez wiele lat przyciąga Polaków - szczególnie tych na rowerach. Niemcy zaplanowali szereg ułatwień dla fanów jednośladów - z trasą wokół jeziora włącznie. Żółty piasek na plaży i duży areał stwarzający wrażenie naturalnego, dużego jeziora. Hitem jest Niebieska Laguna usytuowana od strony Radomierzyc. Wstęp bezpłatny, trzeba zapłacić tylko za parking (w zależności od długości postoju). Strona internetowa (brak polskiej wersji).

To kąpieliska najpopularniejsze, pozwalające wyskoczyć na chwilę. Na cały dzień można pojechać na Złotniki Lubańskie, Doksy, na basen otwarty do Zgorzelca, nad Witkę (są już tacy) czy choćby do Kunratic. Bogatynianie lubią wyszukiwać miejsca oddalone, ale nieznane rzeszy plażowiczów. Lubimy anonimowość, ale jeśli ktoś chciałby podzielić się "swoim" kąpieliskiem, to zapraszamy do komentowania.

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.